Jääkiekko on jääkiekkoa. Se joka ei lajia ja sen kulttuuria tunne, voi jättää jeesustelut sikseen. Miksei samat jeesustelijat kritisoi nyrkkeilyä tai thaiboxia? Ehkäpä siksi, että he itsekin vastaisivat väkivallan kuuluvan kyseiseen urheilulajiin. No ihan samalla tavalla tietynlaiset kovat otteet kuuluvat myös jääkiekkoon. Siinä saa taklata ja ottaa miehestä mittaa. Jos sellaista urheilua ei halua harrastaa tai seurata, niin fine by us... ei tarvitse. Mutta turha tulla jeesustelemaan siitä muille, että "te pelaatte väärin".
17-vuotias ei ole pikkupoika enää. Toki minun puolestani voitaisi tehdä sääntö, joka kieltäisi alle 18v pelaamisen SM-liigassa, mutta palvelisiko se nuorten ja suomalaisen jääkiekkomenestyksen etua? Tuskin. Nuoren miehen on hyvä päästä pelaamaan heti kovimmalla mahdollisella tasolla, mikäli hän mielii kehittyä siinä nopeasti ja päästä ehkä jopa vieläkin isompiin peleihin, kuten NHL:ään.
Tällaiset pelleilevät ylilyönnit taklauksesta johtuvasta lastensuojeluilmoituksesta pitää karsia samantien pois. Tuollainen spedeily ei palvele nuorten etua, ei suomalaisen jääkiekkoilun etua, ei oikeasti lastensuojen tarpeessa olevia lapsia, eikä töihinsä hukkuvia lastensuojelun virkamiehiä. Ainoa joka tästä jeesustelusta saa hyvän mielen, on se kukkahattuinen täti siellä kesäpuutarhassaan. Hän saa mainostaa itseään toisille kukkahatuille puutarhajuhlissaan siitä, miten huolehtivainen ja jalo ihminen hän onkaan.