Mieheni onkin sitten Facebook kyttääjä :/

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "tiina"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Mitä siellä fb:ssä enää USKALTAA katsoa, kun kaikki tulee jotain kautta julki!

Kai ihmisellä saa olla unelmia...tai ihastuksia? Ei kai se kiellettyä ole?

Ja tuskin se nyt yhtä suhdetta hajotta, jos toinen vierailee jonkun profiileissa...SO WHAT!

Mulla taas tulee mieleen, mitä ihmeen luurankoja ihmisillä on kaapissa, kun se aiheuttaa paniikkia jo kaksplussalla, jos naamakirja julkaisisi noi haku tiedot?:rolleyes:
 
[QUOTE="vieras";27992737]Kyllä musta 24 hakua vaikka vuodessakin on paljon, sehän on pari kertaa kuussa koko vuoden ajan! Ilmeisesti et ole päässyt tästä ihmisestä ylitse, kun hän noin paljon mielessäsi on. Kyllä mäkin oisin loukkaantunut, jos puolisostani kävisi ilmi tuollainen asia.[/QUOTE]

No tässä on vähän enemmän taustalla kuin jokin rakkaussuhde yli 20 vuotta sitten. Ihminen kiinnostaa minua jonkin verran, mutta ei sillä tavalla kuin ilmeisesti mieheni kuvittelee, vaikkakin olen puhunut hänelle toimistani/tunteistani/kaikesta ihan rehellisesti.

En tietenkään nyt tässä kerro mistä kiinnostukseni tähän ihmiseen juontaa, mutta uskon että jo sinäkin tietäisit miksi, luultavasti ymmärtäisit hyvinkin :)
 
[QUOTE="vieras";27992670][QUOTE="joo";27992653]

Luulisi kaikkien tajuavan että sivuhistoriaa kannattaa tyhjennellä usein...
esim siksi ettei fb-kerää tietoa sinusta, mainoksethan tulevat sinne sitä mukaa missä sivuilla käyt....tiedoksi vaan[/QUOTE]

Valitettavasti ei auta sivuhistorian putsailu siihen, mitä esim. Facebookille ja muille palveluntarjoajille jää muistiin toiminnasta.
 
[QUOTE="vieras";27993476][QUOTE="vieras";27992670]

Valitettavasti ei auta sivuhistorian putsailu siihen, mitä esim. Facebookille ja muille palveluntarjoajille jää muistiin toiminnasta.[/QUOTE]

Ei pidä paikkaansa.
 
MIksi te tyhjäätte kotikoneeltanne sivuhistoria tietoja? Siis käyttekö te tsekkaamassa aina miehen jälkeen, että missä se on käynyt ja epäilette. miehenne tekevän samaa? Mitä niin salaista te hommaatte sillä koneella, että niitä ei saa nähdä? Ok jos vaikka jotain synttärilahjaa suunnittelee tjn. mutta noin normaalisssa käytössä.
Sama facebookissa, mitä se haittaa vaikka "Matti" näkisikin että "Pirjo on vieraillut profiilissasi 50000 kertaa"? Mitä te siellä oikein stalkkaatte? :D
 
[QUOTE="vieras";27993469]Kerro nyt vähän enemmän!
Sinulla ja miehellä on yhteinen lapsi?[/QUOTE]

Hitsi kun ei viitsis täällä ihan hirveästi kertoa.. mutta kyllä, meillä on yhteinen lapsi jonka mies on nähnyt 21 vuotta sitten viimeksi. Ja silloin itsekin tämän miehen nähnyt viimeksi.

En ole tuolta profiilista pelkästään tätä isää "stalkannut", vaan etsinyt myös muita lapseni sukulaisia, esim. veli-ja siskopuolia, isovanhempia jne.

Itse löysin muuten hakuja 4 kun mieheni kertoo niitä löytyvän 24 :)
 
[QUOTE="vieras";27992743]Facebookista tuota tietoa ei löydy mutta tietokoneesta ja selaimesta kyllä. Mikä selain sinulla on käytössä? Onko miehellä pääsy sinun tietokoneeseen?[/QUOTE]

Näkee siellä haut, jos ei erikseen käy tyhjentämässä.

Facebook -> Aikajana -> toimintaloki -> "kuvat tykkäämiset kommentit" alla kohta LISää -> Hae.

Sieltä näkee kaikki, mitä olet facebookissa hakenut, ihmiset, ryhmät etc.
 
[QUOTE="vieras";27993481][QUOTE="vieras";27993476]

Ei pidä paikkaansa.[/QUOTE]

Itseasiassa kyllä pitää paikkansa, sillä facebookille jää myös kaikki kuvatkin mitä olet sinne pistänyt, vaikka poistaisitki ne samantien. Eli täysin jokainen tieto.
 
[QUOTE="vieras";27992670][QUOTE="joo";27992653]

Luulisi kaikkien tajuavan että sivuhistoriaa kannattaa tyhjennellä usein...
esim siksi ettei fb-kerää tietoa sinusta, mainoksethan tulevat sinne sitä mukaa missä sivuilla käyt....tiedoksi vaan[/QUOTE]

Ei auta kuule historiatietojen putsaus jos konelle on asennettu vaikkapa keylogger!;)
 
Vanha ketju ja vähän asian vierestä, mutta tietäisikö joku mitä tarkoittaa hakuhistoriassa "" omassa historiassani näkyy useita hakuja joissa "hakusanana" on heittomerkit, eikä nimeä ym muuta, enkä tietääkseni ole mitään heittomerkeillä hakenut...
 
Mitä kääpiöpornoa te etsitte kaikki päivät jos hakujen mahdollinen julkistaminen aiheuttaa tällaista hysteriaa? Vai kyttäättekö te pakonomaisesti ex-miehen nykyistä vaimoa 27 kertaa päivässä?
 
[QUOTE="...";29191438]Mitä kääpiöpornoa te etsitte kaikki päivät jos hakujen mahdollinen julkistaminen aiheuttaa tällaista hysteriaa? Vai kyttäättekö te pakonomaisesti ex-miehen nykyistä vaimoa 27 kertaa päivässä?[/QUOTE]

Näitä molempia ja vielä paljon kaikka muuta valonarkaa me teemme. Kyllä ittekkin hysterioituisit, jos tekisit kaikkea sitä mitä me.
 
Niin mitä tarkoittaa ne lainausmerkit? Sama oli mun miehen lokissa, haettu "" jotain 100 kertaa :O
Ja ihan tiedoksi, että mulla on aihetta kattoa sen lokia (sekin kattoo mun, ei salaisuuksia ENÄÄ), se jäi kiinni pettämisestä joku aika sitte. Nyt se oli hakenu mm. baarissa tapaamaansa naista viitisentoista kertaa ja siinä samalla hokasin nuo "" -merkit. Mitä ne siis meinaa? Tuo baarinainen homma on jo selvitetty :)
 
Facebookin murtaminen on aika fiktiota normi jannulta. Se vaatisi melkoisesti osaamista ja resursseja, ja mies rikkoisi niin montaa lakia sitä yrittäessään... Yksittäisen salasanan poimiminen AP:n tietokoneelle asennetulla keyloggerilla on toki mahdollista, mutta eiköhän siinäkin riko jotain lakia tai loukkaa yksityisyyttä. En lakia niin tunne tarkasti.

Todennäköisesti AP ei kirjaa itseään ulos facesta vaan sulkee selaimen. Kuka tahansa siis pääsee profiiliin jos vain istuu AP:n koneelle. Tai mies on katsonut selaimen sivuhistoriaa.

24 hakua on jo paljon :)

Kuka tahansa voi katsella teidän profiileja milloin huvittaa, ei tartte olla mikään tietokonenero. Helppoa kuin heinänteko.

Terveisin: It alan ammattilainen
 
Huvittavaa, että aloittaja syyttää miestään Facebook-kyttääjäksi ja itse kyttää ex-miestään kuukausittain :D Miehesi pitäisi jättää moinen vanhan suolan kipeä stalkkeri.
 
[QUOTE="Vieras vaan";30450364]Huvittavaa, että aloittaja syyttää miestään Facebook-kyttääjäksi ja itse kyttää ex-miestään kuukausittain :D Miehesi pitäisi jättää moinen vanhan suolan kipeä stalkkeri.[/QUOTE]

Kyllä, oman lapsen isän, jonka näki viimeksi yli 20 vuotta sitten, ja lapsen sukulaisten etsiminen on ehdottomasti pettämiseen rinnastettavaa toimintaa ja vanhan suolan janoamista, vaikka pari vuosikymmentä on mennyt ilman mitään kontaktia... Ehdottomasti välittömän eron paikka, jos kerran ihan vain kiinnostaa ihminen, jonka kanssa on yhteinen lapsi.

Äly hoi taas....
 

Yhteistyössä