[QUOTE="tiiu";27433400]Meillä meni zento aika nopeesti pieneksi, eli ei kyllä kuusivuotiaalle asti voisi kuvitellakaan sen käyvän (niin kuin ohjeessa on). Ensinnäkin zenton omissa vöissä/valjaissa on niin vähän säätövaraa, ettei niitä voi käyttää mielestäni tarpeeksi pitkään oikealla tavalla, siis niidenhän pitäisi aina tulla lapsen olkapäiden tasolta eikä alapuolelta (selästä) ja meillä ainakin ne jäi olkapäiden alapuolelle jo kolmevuotiaalla (vai alle 3v. en muista enää tarkkaan)

eikä oo siis kyseessä iso kokoinen lapsi (nyt 4v. 103cm 16 kg), olisi siis joutunut laittamaan jo tuon ikäisenä auton turvavöillä zentoon, vaikka paino raja (15kg) ei vielä ollut täyttynyt. Samoin pää alkoi tulla yli istuimesta, joten vaihdettiin sitten kokonaan toiseen istuimeen.
Mahtui meidän pieneen ford focukseen, vaikka etupenkkiläiselle ei paljon jalkatilaa jäänytkään, selkämenosuuntaan asennettuna, mutta kasvotmenosuuntaan ei focuksen turvavyöt riittäneet istuimen asentamiseksi siten, että lapsi olisi käyttänyt zenton omia vöitä. Mutta tietääkseni focuksissa onkin todella lyhyet turvavyöt. Meidän lapsi siis istui zentossa selkämenosuuntaan noin 3,5-vuotiaaksi, jonka jälkeen hommattiin kokonaan toinen istuin, kylläkin jo turvavyöistuin.[/QUOTE]
Meillä sama juttu, et vyöt oli liian matalalla lapsen olkapäihin verrattuna. Meillä lapsi oli siinä selkämenosuuntaan melkein 4 v asti ja sit siirryttiin turvavyöistuimeen. Itse pidin istuimen mallista, varsinkin kun lapsi selkämenosuuntaan. Meillä ne vyöt laitettiin etupenkin rautoihin ei meilläkään ollut mitään lenkkejä. Voin hyvin suositella istuinta. Toisella lapsella britaxin multitech ja musta se vie enenmmän tilaa ja istuma asento ei ole niin hyvä.