Henna Tuominen puhuu asiaa!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Raskaana oleva Henna: Suomalaisnaiset ottavat raskaudesta tekosyyn jäädä sohvalle makaamaan | Viihde | Iltalehti.fi

Hyvä Henna! Olen täysin samaa mieltä kanssasi!

Lasten saaminen on monien kohdalla lisäksi myös tekosyy sille, että jäädään vain kotiin makaamaan, eikä koskaan yritetäkään enää työelämään. Sen vuoksi sitten työssäkäyvien veronmaksajien pitää elättää nämä kotona lusmuilevat henkilöt ja heidän lapsensa.

Koska lasten hankkiminen on täysin vapaaehtoista, niin mielestäni lapsen kasvattaminen ja elättäminen pitäisi hoitaa täysin omilla varoillaan. Työssäkäyviä veronmaksajia ei saa laittaa elättämään toisten ihmisten lapsia.
 
Nää on näitä ikuisuusasioita, mutta kannattaa myös muistaa se että ne on ne tämänpäivän lapset jotka kustantavat eläkkeet meille nyt työelämässä oleville.

PS. itse palasin työelämään kun lapsi oli 10 kk, joten vein kunnollisten veronmaksajien rahoja kyllä. Anteeksi
 
Se riippuu monesta tekijästä. Kaikki raskaudet ovat erilaisia.

Mulla nyt on vain suppea kokemus ylipäänsä raskauksista, kun niitä onnistuneita on takana vain 2. Ensimmäisessä raskaudessa pystyin joten kuten touhuamaan ja liikkumaan, supistuksia vaan tahtoi tulla herkästi.

Toisen raskauden kohdalla järkyttävät liitoskivut ja muut inhottavat tuntemukset rajoittivat liikkumistani radikaalisti. Loppuraskaudessa pystyin kävelemään n. 200m. kerralla, kun piti istua lepäilemään.
Kunto olikin tosi rapistunut, mutta en voinut sille mitään, menohalut oli kovat, mutta kroppa käski levätä.
 
Nää on näitä ikuisuusasioita, mutta kannattaa myös muistaa se että ne on ne tämänpäivän lapset jotka kustantavat eläkkeet meille nyt työelämässä oleville.

1. Eiköhän se eläke ole sen verran, paljonko jokainen ITSE tienaa työuransa aikana.
2. Eivät lapset välttämättä kustanna mitään, jos heistä tulee yhteiskunnan elättejä tai jos he muuttavat ulkomaille. Molemmissa vaihtoehdoissa jää valtiolta lapsiin sijoitetut rahat saamatta takaisin.
 
Tuokin riippuu niin raskaudesta.Ei kaikilla ole se raskausaika yhtä loistoa.Itselläni ensimmäinen ja toinen raskaus olivat helppoja,ei pahoinvointia jne..
Kolmas oli sitten pahin,kivut alkoivat jo rv10,liikkuminen oli tuskaa ja kävellä pystyin pieniä matkoja,kun piti jo jäädä tienreunaan vääntelemään kivusta.Liikkuminen oli koko raskauden todella vaikeaa.Myöskin rv 20 asti sain pelätä vauvan ulostulemista,verisenvuodon ym takia.

Toisekseen uusia veronmaksajiahan tässä on tehty.
 
[QUOTE="vieras";26841541]1. Eiköhän se eläke ole sen verran, paljonko jokainen ITSE tienaa työuransa aikana.
2. Eivät lapset välttämättä kustanna mitään, jos heistä tulee yhteiskunnan elättejä tai jos he muuttavat ulkomaille. Molemmissa vaihtoehdoissa jää valtiolta lapsiin sijoitetut rahat saamatta takaisin.[/QUOTE]

Ensimmäisessä oletuksessa menit jo harhaan,ota asioista oikeasti selvää.
 
[QUOTE="vieras";26841541]1. Eiköhän se eläke ole sen verran, paljonko jokainen ITSE tienaa työuransa aikana.
2. Eivät lapset välttämättä kustanna mitään, jos heistä tulee yhteiskunnan elättejä tai jos he muuttavat ulkomaille. Molemmissa vaihtoehdoissa jää valtiolta lapsiin sijoitetut rahat saamatta takaisin.[/QUOTE]

Ja sinäkö luulet että se tienaamasi eläke on jossain odottamassa sitä aikaa ihan rahatukkona että sinä jäät eläkkeelle. Voit olla varma ettei ole ja jos ei ole ahkeria työntekijöitä eli veronmaksajia niin ei myöskään ole eläkerahoja.

Toisekeen... nainen joka keikuttelee takapuoltaan pikkupikkupöksyissä kännisten miesten edessä ei edes tarvisi lapsia ollenkaan. Että kumpi sitten lienee parempi äidiksi... raskauden aikana lösähtänyt vai tyhjäpää?
 
Miten se äidin töihinmeno liittyy tähän asiaan? Mielestäni Henna puhui tuossa siitä että äidit laiskistuvat=eivät harrasta niin paljon liikuntaa kuin ennen. Eikä mistään töihin menosta, voihan töissäkäyväkin olla hyyyvin laiska, jos kaiken muun ajan makaa sohvalla...
 
[QUOTE="vieras";26841541]1. Eiköhän se eläke ole sen verran, paljonko jokainen ITSE tienaa työuransa aikana.
2. Eivät lapset välttämättä kustanna mitään, jos heistä tulee yhteiskunnan elättejä tai jos he muuttavat ulkomaille. Molemmissa vaihtoehdoissa jää valtiolta lapsiin sijoitetut rahat saamatta takaisin.[/QUOTE]

Voi sinua vähän tietävää :)
 
1. Kyllähän eläkkeen suuruuteen vaikuttavat pääasiallisesti nimenomaan työura ja työuran aikana saadut ansiot.
2. Kyllä, eläkkeitä ei makseta ilman veronmaksajia. Mutta niitähän on koko ajan entistä vähemmän, kun monesta tulee pummi ja "parempiosaiset" työntekijät karkaavat ulkomaille.

Kyllä ne kaikki nykyajan sossupummit, ulkomaille muuttajat ja muutkin yhteiskunnan rahoilla elävät ovat joskus olleet lapsia, joihin yhteiskunta on silloin käyttänyt rahaa. Mutta yhteiskunta ei kuitenkaan ole saanut, eikä saa heiltä yhtään mitään takaisin.
 
[QUOTE="vieras";26841726]1. Kyllähän eläkkeen suuruuteen vaikuttavat pääasiallisesti nimenomaan työura ja työuran aikana saadut ansiot.
2. Kyllä, eläkkeitä ei makseta ilman veronmaksajia. Mutta niitähän on koko ajan entistä vähemmän, kun monesta tulee pummi ja "parempiosaiset" työntekijät karkaavat ulkomaille.

Kyllä ne kaikki nykyajan sossupummit, ulkomaille muuttajat ja muutkin yhteiskunnan rahoilla elävät ovat joskus olleet lapsia, joihin yhteiskunta on silloin käyttänyt rahaa. Mutta yhteiskunta ei kuitenkaan ole saanut, eikä saa heiltä yhtään mitään takaisin.[/QUOTE]

1. Kyllä, työeläkkeen suuruuteen vaikuttavat ansiot. Sinun eläkerahojasi, kuten tässä on jo aikaisemmin kerrottukin, ei kuitenkaan ole jemmattu odottamaan sitä päivää kun päätät jäädä eläkkeelle. Tarvitsemme uusia työntekijöitä jotka maksavat veroja joista sitten sinullekin eläkettä maksetaan. Samoin sinä, veroja maksamalla, kustannat joka kuukausi nykyisille eläkeläisille mahdollisuuden olla tekemättä työtä. Kamalaa! Jos nyt kuitenkin käy niin että uusia veronmaksajia ei tule (riittävästi), ei verojakaan kerry. Eläkeläisten määrä tulee olemaan suuri suhteessa veronmaksajiin (googlaa Huoltosuhde). Tällöin täytyy alkaa kiristämään vyötä. Eläkkeitä täytyy todennäköisesti leikata. Tämä huolimatta siitä miten paljon kukin luulee "ansainneensa" eläkettä. Mummoja ja pappoja harmittaa.

2. Mainitsemiesi syiden lisäksi veronmaksajia tulee vähemmän myös sitä myötä että lapsia syntyy vähemmän. Pummeja osasta nykyisiä lapsia tulee 100% todennäköisyydellä. Niitä on tullut kautta aikojen. Siitä emme tule varmaankaan koskaan pääsemään eroon. Myös osa lapsista tullee kiertämään veroja aikuiseksi yllettyään. Mutta siinäkään ei ole mitään uutta, harmaata taloutta tavataan tänäkin päivänä.

Kerrohan miten ratkaisisit ongelman. Rakentavasti.

Luin pikaisesti aloitusviestisi linkin. En löytänyt sen yhteyttä aloitukseesi.
 

Similar threads

V
Viestiä
27
Luettu
2K
V

Yhteistyössä