Vauva 7 kk putosi sängystä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja voi ei
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

voi ei

Vieras
Tästä on miljoona ketjua, mutta pakko purkaa ahdistusta... Jätin sitten vauvan tänään hetkeksi liian lähelle sängyn reunaa, ja sieltähän se poloinen mätkähti maahan!

Vauva itki maassa mahallaan käsiensä varassa, lopetti itkun noin minuutissa kun lohduttelin. Kaikki jäsenet tuntuvat toimivan ja oli koko illan ihan virkku ja normaali. Ennen nukahtamista sai kuitenkin jonkun ihme pelkokohtauksen hoitopöydällä, itki säikkynä ja vauhkon näköisenä yöpuvun vaihtoa. Voi kyllä johtua myös siitä, että ilta oli tavallista pidempi ja ulkoiltiin normaalia myöhempään, mistä vauva oli ihmeissään.

Pitäisiköhän tuota herätellä yöllä tai olla muuten huolissaan? Iltapäivällä kahden maissa putosi.
 
No en mä usko että sillä mikään hätä on. Valitettavasti suurin osa lapsista tippuu jostain alas. Meillä esikoinen sohvalta ja kuopus sängystä.
Voithan sä käydä sitä yöllä tarkkailemassa, vähän paijata ja katsoa että reagoiko.
 
No hysteeristen palstamammojen mukaan kiikuta nyt se vauva äkkiä päivystykseen, ihan vaan varmuuden vuoksi. Tai soita nyt ainakin sinne.
Tapahtumasta jo niin kauan aikaa että eiköhän jotain oireita olisi jo ilmennyt jos jotain vakavaa olisi sattunut joten ei minusta tarvitse herätellä öisin.
 
Voit käydä välillä vauvaa vaikka vähän silittämässä ja katsot reagoiko kosketukseen unissaan. Jos reagoi niin kaikki on varmasti ihan hyvin. Seuraile. Tuliko mitään näkyviä kuhmuja tai ruhjeita? Tai osuiko mihinkään teräviin kulmiin pudotessaan? Söi ja joi normaalisti sen jälkeen?
 
Kiitos asiallisista vastauksista! Ei tullut näkyviä vammoja, eikä mielestäni arista mitään paikkaa. Ei osunut teräviin kulmiin, söi ja joi hyvällä halulla. Täytyypä tosiaan käydä välillä vähän silittelemässä.
 
Joo, päivystykseen mäkin veisin. Tai ainakin soittaisin. Tai aamulla viimeistään soitto neuvolaan.

Ei vaan kyllähän noi pienet tippuu ja muksahtelee alvariinsa, tuskin mitään on.
Jos sua pelottaa niin käy tosiaan välillä katsomassa että kaikki on ok. :)
 
No neuvolantäti lohdutteli mua aikoinaan, kun meidän esikoinen tipahti sängyltä- olin aika kauhuissani. Mut neuvolantäti sanoi, et hänellä on oma lapsi tippunut vauvana hoitoalustalta(joka oli pyykinpesukoneen päällä) eikä sillekkään käynyt mitään...
 
Joo, päivystykseen mäkin veisin. Tai ainakin soittaisin. Tai aamulla viimeistään soitto neuvolaan.

Ei vaan kyllähän noi pienet tippuu ja muksahtelee alvariinsa, tuskin mitään on.
Jos sua pelottaa niin käy tosiaan välillä katsomassa että kaikki on ok. :)
No ei kyllä 7-kuisten ole tarkoitus "alvariinsa" putoilla ja ihmettelen, jos näin annetaan käydä..

Yksittäiset tapaukset sitten erikseen, kuten ap:n.
 
[QUOTE="vieras";26335631]No hysteeristen palstamammojen mukaan kiikuta nyt se vauva äkkiä päivystykseen, ihan vaan varmuuden vuoksi. Tai soita nyt ainakin sinne.
Tapahtumasta jo niin kauan aikaa että eiköhän jotain oireita olisi jo ilmennyt jos jotain vakavaa olisi sattunut joten ei minusta tarvitse herätellä öisin.[/QUOTE]

Meillä lapsen aivotärähdys alkoi oireilla vasta yli 24h tapaturmasta. Siihen asti oli ihan ok vointinen.Vasta siis seuraavan päivän iltapäivällä alkoi oksentelu ja "poissaoleva" käytös. Eli ei kaikissa tapauksissa ne oireet näy heti!

Suosittelen seuraamaan vauvan vointia ja yölläkin kontrolloimaan miten reagoi. Kaikki lapsen päävammat tulisi ottaa vakavasti ja mieluummin se turha soitto tai päivystyskäynti...
 
Meidän vauva on nyt 6kk ja tippui äskettäin sängyltä myös. Ei kyllä ilmeisesti sattunut, koska vain önisi vähän ja sitten jo lopetti, ei siis aloittanut edes kunnon itkua.

Nyt yrittää tohelo nousta seisaalleen, joten pää on parin päivän ajan kopissut useaan kertaan.. Viimeksi eilen, kun hän yritti nousta katosta roikkuvaa hyppykiikkua vasten ylös. Olen aina isomman kolhun jälkeen seuraillut vointia tarkemmin, kyllä omasta lapsestaan huomaa jos käytös/vointi ei ole normaali!
 

Uusimmat

Yhteistyössä