Millainen ensipyörä kesällä 2v täyttävälle lapselle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
http://www.pikkusiili.fi/index.php?page=shop.browse&category_id=36&option=com_virtuemart&Itemid=68&vmcchk=1&Itemid=68 Jos on tarvetta reissuissa yms. tosi hyvä ja muuten ihan ottaisin perus kolmipyörän jossa työntöaisa.
 
Ihan oikea pyörä! Meillä nuorimmainen oppi ajamaan pyörällä kun ikää oli 1v6kk. Ja tänä keväänä ollaan jo hyvän aikaa pyöräilty ja poika jaksaa pyöräillä pitkiä matkoja jo. Uskoisin että kesällä/kesän lopulla saadaan appapritkin pois.
 
Ostettiin pyöräliikkeestä Helkaman oikea pikkupyörä apurattailla. Ei se eka kesänä osannut varsinaisesti polkea, sen apukepin kanssa piti työntää mutta kyllä sai ideasta kiinni että jalat liikkuu ja pitää ohjatakin.. :) Varmaan tänä kesänä (3v.) sitten ajetaankin oikeasti.
 
[QUOTE="vieras";26055691]Ihan oikea pyörä! Meillä nuorimmainen oppi ajamaan pyörällä kun ikää oli 1v6kk. Ja tänä keväänä ollaan jo hyvän aikaa pyöräilty ja poika jaksaa pyöräillä pitkiä matkoja jo. Uskoisin että kesällä/kesän lopulla saadaan appapritkin pois.[/QUOTE]

Onko 12-tuumainen pienin oikea pyörä? Sellaista ollaan kokeiltu ja oli vielä liian iso.
 
Miten isoja teiän 2vuotiaat on jos ne pystyy jo ajaa 12 tuuman oikeella pyörällä? :O meillä kuopuksen jalat ei yllä polkimiin asti ollenkaan vaikka laittas satulan niin alas kuin mahdollista, ei mitään mahista että tänä vuonna vielä vois polkee oikeeta pyörää, täyttää kesällä 2v.
 
[QUOTE="aapee";26055719]Onko 12-tuumainen pienin oikea pyörä? Sellaista ollaan kokeiltu ja oli vielä liian iso.[/QUOTE]

No mä ihmettelin just äsken samaa. Ei meillä ainakaa kesällä 2v täyttävällä ylety jalat polkimiin, ei lähellekään.
 
[QUOTE="aapee";26055719]Onko 12-tuumainen pienin oikea pyörä? Sellaista ollaan kokeiltu ja oli vielä liian iso.[/QUOTE]

Joo se on pienin ja seuraava sit 14-tuumainen jolla meidän lapsi jo osaisi ajaa, mutta vielä mietitään että ostetaanko vielä tänä kesänä sitä.

Meillä ainankin siitä 12-tuumaisesta sai vielä pikkasen enemmän laskettua satulaa kun välistä otti yhden osan pois. En nyt juuri muista mikä osa siinä oli. Ja meillä oli sellainen pyörä jossa ei ollut työntöaisaa valmiina, koska sehän nostaa sitä satulan korkeutta entisestään. Ostettiin kuitenkin työntäaisa erillisenä, koska siitä on niin helppo sitten alkuun autella ja tätä nykyä napata kiinni kun vauhti menee liian hurjaksi :)
 
Miten isoja teiän 2vuotiaat on jos ne pystyy jo ajaa 12 tuuman oikeella pyörällä? :O meillä kuopuksen jalat ei yllä polkimiin asti ollenkaan vaikka laittas satulan niin alas kuin mahdollista, ei mitään mahista että tänä vuonna vielä vois polkee oikeeta pyörää, täyttää kesällä 2v.

Itseasiassa meidän molemmat lapset on lyhyistä vanhemmista ja kasvavat himppu pienempinä kuin muut saman ikäisensä ja hyvin ylsivät molemmat.
Niissä on tosiian eroja niissä pyörissä onko aisa kiinni vai ei. Jos aisa on kiinni niin se nostaa sitä korkeutta. Jos taas ostaa pyörän jossa aisaa ei ole on se huomattavasti matalempi. Kannattaa kokeilla eri pyöriä, koska niissä voi olla suuretkine erot! :)
 
[QUOTE="vieras";26055774]Itseasiassa meidän molemmat lapset on lyhyistä vanhemmista ja kasvavat himppu pienempinä kuin muut saman ikäisensä ja hyvin ylsivät molemmat.
Niissä on tosiian eroja niissä pyörissä onko aisa kiinni vai ei. Jos aisa on kiinni niin se nostaa sitä korkeutta. Jos taas ostaa pyörän jossa aisaa ei ole on se huomattavasti matalempi. Kannattaa kokeilla eri pyöriä, koska niissä voi olla suuretkine erot! :)[/QUOTE]

Meillä on 12 tuumainen ilman aisaa eikä kukaan näistä 3 lapsesta oo pystyny sitä polkea vielä 2vuotiaana, vasta sinä kesänä kun täyttävät 3v on polkeminen aloitettu. Kuopus, kesällä 2v täyttävä, on 82 senttiä pitkä ja lyhytjalkainen. Ei mitään toiveita enkä ala nyt kyllä uutta fillaria ostaa, kyllä se ehtii oppia polkemaan seuraavanakin kesänä.
 
Meillä on 12 tuumainen ilman aisaa eikä kukaan näistä 3 lapsesta oo pystyny sitä polkea vielä 2vuotiaana, vasta sinä kesänä kun täyttävät 3v on polkeminen aloitettu. Kuopus, kesällä 2v täyttävä, on 82 senttiä pitkä ja lyhytjalkainen. Ei mitään toiveita enkä ala nyt kyllä uutta fillaria ostaa, kyllä se ehtii oppia polkemaan seuraavanakin kesänä.

Oletteko kokeilleet eri pyörä merkkejä?

Ja meillä ainakin mies fiksaili pyörää niin että satulaa sai entistä alemmaksi.
 
Me hankittiin viim keväänä Helkaman kolmipyöränen juurikin 2-vuotislahjaksi. Oppi idean äkkiä, mutta on vallan raskas polkea verrattuna normipyörään. Juurikin sen vuoksi ei sitä 12-tuumaista hankittu, kun jalat eivät ylttäneet polkimille. Mutta tietenkin jos olisi se välipalikan poistanut ja ilman satulan alle kiinnitettävää työntöaisaa oisi varmaan ylttänyt. Kannattaa käydä kokeilemassa erilaisia pyöriä lapsen kanssa, onhan niissä erojakin - toisissa saa satulan alemmas jne.

Tänä keväänä kyllä hommataan se peruspyörä 3-vuotiaalle, saapahan itse polkea kunnolla. Onhan tuo jo monta viikkoa hokenut, että haetaan pyörä kellarista. :)
 
[QUOTE="vieras";26055812]Oletteko kokeilleet eri pyörä merkkejä?

Ja meillä ainakin mies fiksaili pyörää niin että satulaa sai entistä alemmaksi.[/QUOTE]

En mä ala enää ostelemaan uusia pyöriä. Polkee sitte ku yltää polkimille eli varmaan ens kesänä. Kyllä noi toisetkin on hyvin oppineet ajamaan vaikka ovat aloittaneet fillaroinnin "vasta" 3vuotiskesänään. Yks kesä mentiin appareilla ja 4v kesänä sit sai ottaa jo ne pois.
 
[QUOTE="mää";26055843]Meillä ainakin Nopsa ja lapsella pituutta 88cm.[/QUOTE]

Meilläkin on Nopsa mutta kesällä 2v täyttävä on vasta 82cm pitkä. 6cm enemmän pituutta tekee varmaan aika paljon tuossa asiassa.
 
Mun 2,5-vuotiaalla on sellainen ihana union-merkkinen kunnon kolmipyörä.. se on kyllä niin ihku <3. Tosin ei toi kuopus ole vielä pyöräilystä lainkaan kiinnostunut. Niin ja on meillä varastossa vielä joku käytettynä saatu 12-tuumainen pyörä apupyörillä.
 

Yhteistyössä