"Suomalainen luottaa pankkiin". Miksi helve*issä ?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Pankkineiti X
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

Pankkineiti X

Vieras
Juuri tulleen tiedon mukaan peräti 78% suomalaisista kokee pankin luotettavaksi. Eikö kukaan ole oppinut mitään meneillään olevasta kriisistä, vai onko Big Brother vain ollut niin jännä, ettei aivokapasiteettia ole riittänyt pohtimaan esim. asuntovelkatilannetta ja sitä, mikä todella on pankin liiketoimen perusta ? Kuinka paljon pankki esimerkiksi nauttii, kun onnistuu uskottelemaan ihmisille, että asuntojen hinnat nousee ikuisesti ja näin saaden heidät ostamaan moninkertaisesti vuositulot ylittäviä asuntolainoja ?

Kysymys: Jos kuulut tähän himmeäpäiseen ryhmään(78%), niin miksi ja mistä syistä koet pankin luotettavana ? Entä tiedätkö ollenkaan ylipäänsä, mikä pankki on, tai mitä se pyrkii sinulla tekemään ?
 
Pankki on välttämätön paha. En oo ikinä edes ajatellu, että luotanko pankkiin vai en. Tili pitää olla, ja asuntolainaki piti saada (no, jos nyt oltais siinä hetkessä, ni ei edes alettais rakentaan tai omaa ostamaan muutenkaan)...
 
Urputuksesi menee vähän ohi, sillä ongelmasi asunnonhitnojen kanssa ovat sinun omassa itsessäsi. Yleensä kun ihmiset ymmärtäät nämä asiat, vaikka sitä epäiletkin. Luottamus pankkiin tarkoittaa jotain muuta kuin sinun kuvittelemiasi asioita. Pankki ei ole myöskään henkilöitävissä.
Pankkien alkuperäiset tarkoitukset ovat hyvin erilaisia, sen luonteesta riippuen. Osuuspankki, liikepankki, säästöpankki jne. Taidat vain edustaa sitä menneisyyden stallariajattelua, jossa kaikki rahaan liittyvä on pahasta.
 
Onko aloittajalla vaikeuksia erottaa pankkibisnestä laajempana liiketoimintana ja yksittäisen ihmisen näkökulmasta katsottuna palveluna? Jälkimmäisestähän tässä oli kyse.
 
[QUOTE="vieras";24279338]Urputuksesi menee vähän ohi, sillä ongelmasi asunnonhitnojen kanssa ovat sinun omassa itsessäsi. [/QUOTE]

Hetkonen, pitääkö nyt vielä tehdä gallup, kuinka monen mielestä asuminen on halpaa ja kuinka monen mielestä mielisairaan kallista ? Jos ihmiset ymmärtäisivät järkkymättömän luottamuksensa pankkiin olevan suora syypää heidän hirvittäviin asumismenoihin, tulisivat varmasti hinnat alas.
 
Luotan kyllä omaan pankkiini, vaikka toki ymmärrän että pankkien tarkoitus on tehdä voittoa.. eihän ne muuten toimi, jos niiden ideana olisi vain maksaa asiakkaille huippuhyvää korkoa talletuksista.

Meidän pankki- ja vakuutuspalvelut on OP-Pohjolassa, joka on oikeasti aika vakaa yhtiö. Jos tuo joskus kaatuu niin silloin on kaatuneet ihan kaikki muutkin pankit.
 
Hetkonen, pitääkö nyt vielä tehdä gallup, kuinka monen mielestä asuminen on halpaa ja kuinka monen mielestä mielisairaan kallista ? Jos ihmiset ymmärtäisivät järkkymättömän luottamuksensa pankkiin olevan suora syypää heidän hirvittäviin asumismenoihin, tulisivat varmasti hinnat alas.

Asuminen on kallista pääkaupunkiseudulla, joillain paikoilla maaseudulla se on halpaa. Onko maaseudun pankit siis luotettavampia kuin pääkaupunkiseudun? Vai vaikuttaako asuntojen hintoihin jokin muukin asia kuin pankki?
 
[QUOTE="vieras";24279440]Asuminen on kallista pääkaupunkiseudulla, joillain paikoilla maaseudulla se on halpaa. Onko maaseudun pankit siis luotettavampia kuin pääkaupunkiseudun? Vai vaikuttaako asuntojen hintoihin jokin muukin asia kuin pankki?[/QUOTE]

Ei, vaan se 78% vain asuu pääkaupunkiseudulla.
 
Hetkonen, pitääkö nyt vielä tehdä gallup, kuinka monen mielestä asuminen on halpaa ja kuinka monen mielestä mielisairaan kallista ? Jos ihmiset ymmärtäisivät järkkymättömän luottamuksensa pankkiin olevan suora syypää heidän hirvittäviin asumismenoihin, tulisivat varmasti hinnat alas.

Mielestäni asuntojen hinnat ovat aivan törkeän korkeat. Täällä usein luetellaan kuukausituloja ja kysytään onko niin ja niin suuri asuntolaina ihan ok esitettyihin tuloihin nähden. On yllättävää huomata miten monet ovat sitä mieltä että muutaman tonnin tuloihin nähden satojen tuhansien eurojen laina on ihan ok. Peruste on vain se että niinhän se kaikilla menee. Itselläni olisi sellaisessa tilanteessa kylmä rinki perseen alla.
 
[QUOTE="vieras";24279482]Eli maaseudun ihmisten epäluulo pankkia kohtaan pitää heidän asumiskulunsa alhaisena? Onko sinulla tuosta paljonkin näyttöä?[/QUOTE]

Se on kato sitä maalaisjärkeä. Ei siihen muuta tarvita.
 
[QUOTE="tiinu";24279505]Mielestäni asuntojen hinnat ovat aivan törkeän korkeat. Täällä usein luetellaan kuukausituloja ja kysytään onko niin ja niin suuri asuntolaina ihan ok esitettyihin tuloihin nähden. On yllättävää huomata miten monet ovat sitä mieltä että muutaman tonnin tuloihin nähden satojen tuhansien eurojen laina on ihan ok. Peruste on vain se että niinhän se kaikilla menee. Itselläni olisi sellaisessa tilanteessa kylmä rinki perseen alla.[/QUOTE]

Kun ei ole ymmärrystä rahan käyttäytymisestä etenkin näin hektisinä aikoina, tulee tehneeksi liian naiveja arvioita omasta maksukyvystä. Muutaman sadan tonnin lainat parin tonnin tuloilla ovat loistava esimerkki tästä. "No ku pankin lainalaskuri sano, että mä voin!"
 
[QUOTE="Jani";24279603]Olet varmasti ymmärtänyt keskustelun väärin. Kyse oli sinisin silmin jättimäisiä asuntovelkoja pankista nostavista suomalaisista. Ei talletuspalveluista.[/QUOTE]

Keskustelu on helppo ymmärtää väärin, kun se on väärin otsikoitu.
 
Minä ihmettelen sitä, miten suomalaiset voivat luottaa avioliittoon, kun yli puolet avioliitoista päättyy nykyään eroon. Suomalaiset on kait sitten aivan hemmetin sinisilmäistä kansaa.
 
[QUOTE="vieras";24279626]Keskustelu on helppo ymmärtää väärin, kun se on väärin otsikoitu.[/QUOTE]

Keskustelussa taidetaan muutenkin tuoda esiin vääriä ja ikäviä asioita, joista ei saisi puhua. Parempi, että silmitön velkaantuminen maassamme jatkuu.
 
Mielestäni kotitalouksien ylivelkaantuminen voi hyvinkin tulla ongelmaksi Suomessa. Ehkä se ei tällä hetkellä tunnu ongelmalliselta mutta itse kehottaisin kyllä terveeseen varovaisuuteen. Sellaista paljon puhuttua maalaisjärkeä kannattaisi kyllä olla. Nämä talousasiat eivät näytä vaan kovasti kiinnostavan. Ennemmin tunteita täällä palstalla näyttää kiihdyttävän lastenhoito-, autonkorjaus-, ym. kuviot. Veikkaan että kiristyvät talouskuviot vaikuttavat kuitenkin pitkällä ja lyhyellä tähtäimellä myös parisuhteeseen, joten sellaiseenkin puoleen kannattaisi varmaan uhrata muutama ajatus.
 
[QUOTE="tiinu";24279784]Mielestäni kotitalouksien ylivelkaantuminen voi hyvinkin tulla ongelmaksi Suomessa. Ehkä se ei tällä hetkellä tunnu ongelmalliselta mutta itse kehottaisin kyllä terveeseen varovaisuuteen. Sellaista paljon puhuttua maalaisjärkeä kannattaisi kyllä olla. Nämä talousasiat eivät näytä vaan kovasti kiinnostavan. Ennemmin tunteita täällä palstalla näyttää kiihdyttävän lastenhoito-, autonkorjaus-, ym. kuviot. Veikkaan että kiristyvät talouskuviot vaikuttavat kuitenkin pitkällä ja lyhyellä tähtäimellä myös parisuhteeseen, joten sellaiseenkin puoleen kannattaisi varmaan uhrata muutama ajatus.[/QUOTE]

Talous on se, jonka varassa kaikki nuo mainitsemasi asiat toteutuvat, tai jäävät toteutumatta. Sitä ei vaan moni älyä. Sitten itketään rahahuolia ja paikataan pikavipillä vain, jotta voidaan kuukauden kuluttua itkeä vielä kovempaa.
 
Hetkonen, pitääkö nyt vielä tehdä gallup, kuinka monen mielestä asuminen on halpaa ja kuinka monen mielestä mielisairaan kallista ? Jos ihmiset ymmärtäisivät järkkymättömän luottamuksensa pankkiin olevan suora syypää heidän hirvittäviin asumismenoihin, tulisivat varmasti hinnat alas.

Pankkineiti X on varmaankin toiminut aamupäivät pankkitiskin takana ja siirtynyt iltapäiväksi raksalle nostamaan asuntojen hintoja pankin rakentamalla asuntotyömaalla. Asuminen ei ole tietenkään halpaa, mutta onko siitä syyttäminen vain pankkeja. Jos tässä maassa kysytään minka tahansa tuotteen tai palvelun hintaa, niin aina suurin osa ihmisistä pitää niitä liian kalliina. Ja palkat ovat tietysti aivan liian pieniä. Ja syy omaan tyytymättömyyteen elämäänsä on aina jossain muualla kuin itsessä.
 
[QUOTE="vieras";24279813]Pankkineiti X on varmaankin toiminut aamupäivät pankkitiskin takana ja siirtynyt iltapäiväksi raksalle nostamaan asuntojen hintoja pankin rakentamalla asuntotyömaalla. Asuminen ei ole tietenkään halpaa, mutta onko siitä syyttäminen vain pankkeja. Jos tässä maassa kysytään minka tahansa tuotteen tai palvelun hintaa, niin aina suurin osa ihmisistä pitää niitä liian kalliina. Ja palkat ovat tietysti aivan liian pieniä. Ja syy omaan tyytymättömyyteen elämäänsä on aina jossain muualla kuin itsessä.[/QUOTE]

Kyllä, kyllä. Sinun mielestäsi asunnoista pitää maksaa alati megalomaanisempia velkasummia ja se tekee hyvää meille kaikille. Selvisi jo. Moni on kuitenkin hyvin eri mieltä ja varsin järkisyistä.
 

Yhteistyössä