Miksi suvaitsevaiset haluavat tappaa eri lailla ajattelevia ihmisiä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja osaisiko joku kertoa?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

osaisiko joku kertoa?

Vieras
Halla-ahoon kohdistuva uhkailu työllistää poliisia

20.5.2011 12:40 | Kommentit
A A STT

Valtakunnansyyttäjänvirasto on määrännyt poliisin tutkimaan kahta kansanedustaja Jussi Halla-ahoon (ps) kohdistuvaa nettiuhkausta.

Facebookissa olleissa kirjoituksissa tuotiin avoimesti esiin vihaa perussuomalaisia kohtaan. Toisessa kirjoituksessa katsotaan muun muassa, ettei persu ole ihminen.

Halla-ahon mukaan poliisille on viety myös tapaus, jossa hänen puoluetoverilleen oli lähetetty Halla-ahon tappamiseen kehottava viesti.
 
No riippuu tietenkin että miten vakavasti se ajatusmaailma eroaa näillä osapuolilla.
Jos Keijon mielestä makkara on pahaa niin tuskin ihan terve ihminen häntä haluaa tappaa vaikka eri mieltä olisikin mutta jos Veikko vihaa vaikkapa juutalaisia niin paljon että haluaisi riistää heidän ihmisarvonsa ja vaikka tappaa niin se saattaa normaalissakin ihmisessä aiheuttaa sellaisen reaktion että uhkaa jopa tappaa.

Halla-ahon ajatuksiin en ole perehtynyt mutta ilmeisesti on jotain näiden kahden esimerkin väliltä, joku nyt vain on loukkaantunut niin paljon että tehnyt itsestäänkin typeryksen. Viha kasvattaa vihaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja äly hoi;23807606:
Mistä päättelit, että kyseisen viestin lähettäjä on suvaitsevainen?

Suvaitsevina ihmisinä he itseään mainostavat naamakirjassa, eli miksi eivät sitten olisi jos kerta niin väittävät?
 
Yleensä suvaitsevaiset ovat itse varsin suvaitsemattomia ihmisiä - heidän mielestään ei saisi olla mitään muita kuin suvaitsevaisia ihmisiä, muut ovat suorastaan roskaa :)
 
Ei suvaitsevaisia ihmisiä olekaan. Jotkut vaan suvaitsee hieman enemmän kuin toiset. Eihän nää ns. suvaitsevaiset voi suvaita niiitä jotka eivät suvaitse ;)
 
[QUOTE="aapee";23807668]Suvaitsevina ihmisinä he itseään mainostavat naamakirjassa, eli miksi eivät sitten olisi jos kerta niin väittävät?[/QUOTE]

Tunnet/tiedät heidät siis?
 
[QUOTE="aapee";23807804]Juu, niin paljon kuin voi sanoa tuntevansa ihmisen naamakirjan perusteella,onhan heidän nimet olleet esillä netissä.[/QUOTE]
Eli voit nimen perusteella päätellä jonkun suvaitsevaiseksi?
Oot sä melkoinen guru.
 

Yhteistyössä