Voiko ls-ilmoituksen tehdä epäsosiaalisuuden takia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "aapee"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

"aapee"

Vieras
Näin meillä Ruotsissa.
Ei ihan äkkiseltään ymmärrys riitä.

Olemme siis muuttaneet Suomesta Ruotsiin ja meidän äidinkielemme on suomi.
Lapset käyvät nyt kolmatta vuotta ruotsalaista koulua. Alkuun kielenoppiminen tuntui nopealta ja meni ihan hyvin. Sitten lapsille pistettiin koulussa kolmas kieli siihen mukaan ja hupsista...ruotsin kanssa mentiin hurjasti takapakkia. Eivät ehtineet ennen kolmatta kieltä kovin sujuvasti vielä ruotsiakaan puhua, mutta nyt sitten rutkasti vähemmän.
Koulu teki kakkamaisen tempun.
Koska lastemme ruotsin kieli yhä takkuaa, he ovat siis epäsosiaalisia ja näin ollen heistä tehtiin ls-ilmoitus. En ihan tiedä, mitä ajattelisin, mutta tänään varaan ajan rehtorin juttusille...

On totta, että Ruotsissa voi olla vain joko sosiaalinen tai sosiaalinen, muunlaiset ihmiset tänne eivät mahdu tai ainakaan voi täällä kovin hyvin. Mutta että kun kyse on lapsista ja tilanteesta, jossa täytyisi oppia hallitsemaan useita kieliä, eikö voida tehdä poikkeusta ja ymmärtää ja antaa aikaa...?

Luultavasti syksyllä aloitamme koulun tutussa ja turvallisessa Suomessa.
En riskeeraa lasten mielenterveyttä vain siksi, ettemme ihan heti mahdu ruotsalaiseen muottiin.
 
Ahdistaa aivan valtavasti tämä asia.

Onko kielitaidottomuus ja epäsosiaalisuus sama asia? Mielestäni ei ollenkaan, vaikkakin voivat kulkea herkästi käsi kädessä.
Lapsemme ovat erittäin reippaita ja puheliaita suomalaisten kesken, mut sillä ei tunnu olevan täällä merkitystä. *syvä huokaus*
 
Ei ole kielitaidottomuus sama asia kuin epäsosiaalisuus ja minun mielestä kumpikaan ei ole syy ls-ilmoitukseen. Tsemppiä. Eihän ilmoitus vielä tarkoita muuta kun että asiaa tutkitaan ja uskoisin että asia jääkin siihen.
 
Siis tehtiinkö suoraan vaan se ls-ilmoitus eikä yritetty yhtään selvitellä asioita vanhempien kanssa?

Jos siis se epäsosiaalisuus on sitä luokkaa että se vaikuttaa tosissaan lasten kaveruussuhteisiin ja koulumenestyskin takkuuaa kielellisistä vaikeuksista johtuen niin eikö silloin ole tapana ensin ottaa yhteyttä vanhempiin ja näiden kanssa miettiä miten asioita voisi parantaa.
 
Siis tehtiinkö suoraan vaan se ls-ilmoitus eikä yritetty yhtään selvitellä asioita vanhempien kanssa?

Jos siis se epäsosiaalisuus on sitä luokkaa että se vaikuttaa tosissaan lasten kaveruussuhteisiin ja koulumenestyskin takkuuaa kielellisistä vaikeuksista johtuen niin eikö silloin ole tapana ensin ottaa yhteyttä vanhempiin ja näiden kanssa miettiä miten asioita voisi parantaa.

Opettajat ovat maininneet asiasta "sivulausessa", mutta eivät ole sanallakaan sanoneet, että se olisi ollut jonkinlainen ongelma. Tämä tässä pistää vihaksi, kun meille ei ole ensin informoitu tästä "ongelmasta". Lapsilla on koulussa kavereita, mutta eivät ole ns. luokkiensa kirkkaimpia tähtiä, juurikin kieliongelmista johtuen. Kaikissa tehtävissä ja asioissa ovat silti pysyneet aina mukana ja ovat oppineet asioita normaalisti. Ymmärtävät siis ruotsia hyvinkin, mutta puhe tuottaa ongelmia, varsinkin nyt kolmannen kielen jälkeen. Aiemmin puhuivat ihan ymmärrettävää ruotsia.

Tai oikeastaan vanhimmalle lapselle tämän kolmannen kielen rinnalla tuli neljäskin kieli, toinen on ruotsin vähemmistökieli, joka ei ole pakollinen, mutta jonka käyttöä emme tietääkseni voi kieltääkään. Neljäs kieli on sitten englanti.
Itse EN ihmettele, että vanhin lapsista on varsinkin lukossa, on tämä melkoista kieliviidakkoa.
 
Nyt täytyy kyllä vittumaisena ihmisenä tulla sanomaan että sen siitä hienostelusta saa, että piti lapset tunkea ruotsalaiseen kouluun ihankuin ei olisi muutenkin sopeutumista uuteen maahan. Ja lisänä vielä nuo muiden kielien opettelu.. En ole sinulle varmaan mikään sanomaan, mutta sanonpahan silti että itselläni ei olisi tullut mieleenkään laittaa lapsia ruotsalaiseen kouluun.
 
[QUOTE="Hmmm";23750915]Nyt täytyy kyllä vittumaisena ihmisenä tulla sanomaan että sen siitä hienostelusta saa, että piti lapset tunkea ruotsalaiseen kouluun ihankuin ei olisi muutenkin sopeutumista uuteen maahan. Ja lisänä vielä nuo muiden kielien opettelu.. En ole sinulle varmaan mikään sanomaan, mutta sanonpahan silti että itselläni ei olisi tullut mieleenkään laittaa lapsia ruotsalaiseen kouluun.[/QUOTE]

Lapset tunkea ruotsalaiseen kouluun? Luuletko, että olemme voineet valita?
 
No ehkä et ole, mutta en ainakaan tiedä mitä olet sitten odottanut? Että lapset oppivat varmaan neljää kieltä yhtaikaa ja sopeutuvat niellen kaiken. Hankkivat siinä vielä ystäviä kun ruotsalaiset räkänokat pilkkaavat kielitaidottomia raasuja.... :(
 
[QUOTE="Hmmm";23750915]Nyt täytyy kyllä vittumaisena ihmisenä tulla sanomaan että sen siitä hienostelusta saa, että piti lapset tunkea ruotsalaiseen kouluun ihankuin ei olisi muutenkin sopeutumista uuteen maahan. Ja lisänä vielä nuo muiden kielien opettelu.. En ole sinulle varmaan mikään sanomaan, mutta sanonpahan silti että itselläni ei olisi tullut mieleenkään laittaa lapsia ruotsalaiseen kouluun.[/QUOTE]

Jaa. Minulla taas ei tulisi mieleenkään laiottaa lapsia suomenkieliseen kouluun tai edes päivähoitoon nimenomaan siksi että molemmat vanhemmat ovat suomenkielisiä. Jos edes toinen vanhemmista puhuisi lapsille äidinkielenään ruotsia voisi harkita suomenkielistä koulua (tosin erinäisistä syistä sekin harkinta jäisi aika lyhyeksi :D).
 
[QUOTE="Hmmm";23750957]No ehkä et ole, mutta en ainakaan tiedä mitä olet sitten odottanut? Että lapset oppivat varmaan neljää kieltä yhtaikaa ja sopeutuvat niellen kaiken. Hankkivat siinä vielä ystäviä kun ruotsalaiset räkänokat pilkkaavat kielitaidottomia raasuja.... :([/QUOTE]

Olemme täällä ihan työn vuoksi asuneet ja luonnollisesti paikalliseen kouluun lapsemme laittaneet, kun on aika tullut. En ole odottanut, että lapsemme oppisivat hetkessä kaiken, vaan nimenomaan koittanut opettajillekin terottaa, että antaisivat aikaa. Luokkakaverit ovat ihan kivoja, eikä lapsiamme ole kiusattu lasten taholta koulussa -vai sanoinko jossain niin?
Opettajen suhtautumista sen sijaan voisin sanoa jonkinlaiseksi kiusaamiseksi.
 
mä menin aikoinaan södertäljeen ku muutettiin siin ruotsinkieliseen kouluun mutta suomenkieliseen luokkaan. Meillä oli 2 opettajaa, toinen suomalainen ja toinen ruotsalainen. Eikä se yhtään hidastanu mun ruotsin oppimista. Olin 9v ja kolmannelle menin silloin. Sitä en tiiä mitä olis käyny jos ihan ummikkona olis ruotsalaiseen luokkaan laitettu.
 
Täällä istun ja valvon ja mietin tätä asiaa...ei paljo nukuta. On tämä hullua.

Eihän kukaan fiksu rehtori tee ls-ilmoitusta juttelematta ensin vanhempien kanssa mahdollisista ongelmista? Jotenkin haiskahtaa "koulukiusaamiselle"...ilmoituksen oli siis tehnyt rehtori, jota ei tunnu hetkauttavan se, ettei ole jutellut meidän kans ollenkaan asiasta...

Voiko ls-ilmoitusta perua?
Ajattelin mennä tänään asian kanssa koulutoimenjohtajan juttusille...

Jos tämä oikeasti on jonkinlaista kiusaamista, koulu ja ls voivat tehdä kai melkein mitä tahansa, jos ovat päättäneet tehdä meidän elämästä täällä vaikeaa? Ehkä nyt yön tunteina mielikuvitus laukkaa normaalia vikkelämmin, mut myönnän, et tässä pyörii mielessä jo kaikenlaiset salaliittoteoriat...:ashamed:
 
Jos pelkkä epäsosiaalisuus ja kielitaidon puute on syynä, niin Suomessa ls- hukkuisi ilmoituksiin.

Kannattaa yrittää puhua ja selvittää tilanne. Voihan olla että rehtorilla on jotain suomalaisia vastaan esim. pettynyt vieläkin -95 mm lätkä tappion vuoksi tai jotain muuta.
 
[QUOTE="höh";23754973]Kolmatta vuotta ruotsalaisella luokalla ja vielä eivät puhu ruotsia?? Jossain mättää.[/QUOTE]

Kuten kerroin, alkuun kieli alkoi sujumaan oikein hyvin ja kaksi vanhempaa puhuivat jo ruotsia hyvinkin paljon. Kun mukaan tulivat nämä uudet kielet entisten lisäksi, mentiin ruotsin kielen kanssa rutkasti takapakkia...että näin.

Ja mitä tunnen muita suomalaisia perheitä Ruotsissa, joiden lapset ovat ummikkoina peruskoulun aloittaneet, puhe on tullut mukaan kuvioihin vasta kolmannella, jopa viidennellä luokalla...että ei se ole niin yksinkertaista.
Meillä tosin lapset puhuivat jo vuoden jälkeen hyvinkin paljon. Kunnes lakkasivat puhumasta.
 
[QUOTE="höh";23754988]Liekkö suomalaisten kielipää jotenkin huonompi. Täällä maahanmuuttajien tenavat puhuvat suomea ekan koulutalven jälkeen.[/QUOTE]

Varmasti vaikuttaa se, että meillä on kotikielenä suomi...tai sitten ei. En osaa sanoa.
Ja se, että tekevät koulussa karhunpalveluksen lapsillemme, kun kaikki suomea osaavat puhuvat heille suomea...opi siinä sitten tehokkaasti ruotsia.
Kaikki koululaiset ymmärtävät oikein hyvin ruotsia, en ymmärrä miksi heille silti koulussa suomeakin puhutaan.
 
Anteeks tämä yksinpuhelu, mut olen todallakin nukkunut tosi huonosti, ku niin ottaa päähän tämä juttu ja pelottaakin, mitä tästä seuraa...
Voiko kukaan rehtori olla niin puusilmä, ettei ota ongelmien kans ensin yhteyttä vanhempiin ja vasta sitten ulkopuolisiin, jos vielä tarvetta on...argh...

Voiko ls-ilmoitusta perua, tietääkö kukaan??
 
[QUOTE="aapee";23755665]Voiko ls-ilmoitusta perua, tietääkö kukaan??[/QUOTE]

En tiedä, mutta hei, älä ota siitä nyt paniikkia. Sulla on paljon tärkeämpiäkin asioita hoidettavanasi, niinkun se omien lastesi tukeminen.

Siis nyt kun lastensuojeluilmo on tehty, niin teihin otetaan sieltä yhteyttä, ja kun tilanne on tämä, että ilmo on tehty ihan turhasta asiasta, niin ls-henkilö toteaa sen, eikä teitä oteta lastensuojelun asiakkaiksi. Eli ei siitä ilmosta seuraa kuin yksi käynti ja keskustelu, jossa voitte yhdessä todeta, että ompas pöljä rehtori.

Toivon, että saat asiat keskusteltua koulun kanssa johonkin järkevään malliin!
 
[QUOTE="Eee";23755912]En tiedä, mutta hei, älä ota siitä nyt paniikkia. Sulla on paljon tärkeämpiäkin asioita hoidettavanasi, niinkun se omien lastesi tukeminen.

Siis nyt kun lastensuojeluilmo on tehty, niin teihin otetaan sieltä yhteyttä, ja kun tilanne on tämä, että ilmo on tehty ihan turhasta asiasta, niin ls-henkilö toteaa sen, eikä teitä oteta lastensuojelun asiakkaiksi. Eli ei siitä ilmosta seuraa kuin yksi käynti ja keskustelu, jossa voitte yhdessä todeta, että ompas pöljä rehtori.

Toivon, että saat asiat keskusteltua koulun kanssa johonkin järkevään malliin![/QUOTE]

Totta turiset, mut pelkään, jos tämä ei olekaan turha asia...jos epäsosiaalisuus todella on Ruotsissa "melkein rikos", vaikka tässä ei ole edes kyse epäsosiaalisuudesta, mut silti...
Tyyppi, jonka kans joudumme ls:ssa tekemisiin, on vastavalmistunut nuori nainen, jolla ei ole itsellä lapsia ollenkaan. Täytyy myöntää, että hirvittää, mitä on vastassa. :flower:
 

Yhteistyössä