H
h-h-h-h-
Vieras
Jos jokainen kaltaisesi täydellinen äiti tekisi lastensuojeluilmoituksen jokaisesta jolla todellakin pinna katkeaa väsyneenä, tekee sen yhden virheen jolla ei vielä tee lähtemätöntä haittaa ja kenties jättää sen viimeiseksi koska tajuaa miten pitkälle nyt on menty, ei YKSIKÄÄN apua oikeasti tarvitseva perhe saisi sitä apua kun lastensuojelu olisi niin ylikuormitettu. Koita sinäkin herätä maailmaan jossa kaikki ei ole niin ruusunpunaista että lapset nukkuu 12h yössä synnäriltä saakka ja äiti on aina iloinen ja jaksava pullamössömussukka. Aina ei vain jaksa, eikä tietenkään ole oikein tehdä noin, mutta mieti hieman itsekin auttaako jotain että kaltaisesi alkavat huutaa täällä poliisia ja lastensuojelua paikalle?
Anteeksi, mutta pinna voi katketa. Silloin mennään vaikka pihalle tai potkitaan seinään. Se ei ole vielä paha. Mutta jos kajoaa 2-vuotiaaseen lapseen, on kyse rikoksesta. Lapsi on täysin puolustuskyvytön ja lisäksi kyvytön käsittelemään pahoinpitelyä. Ei hän sitä vielä ymmärrä, vaikka kuinka äiti pyytelisi anteeksi. Noin pieni on herkässä kehitysvaiheessa ja hauras. Kun turvallisella aikuisella napsahtaa noin pahasti, se voi jättää pysyvän trauman.
Olen työssäni ollut paljon tekemisissä väkivaltateeman kanssa. Kukaan ammattilainen ei katsoisi läpi sormien tuollaista, että äidiltä vähän katkesi pinna ja nakkasi taaperon päästä lattialle. Asia otettaisi hyvin vakavasti.
Sulla itselläsi taitaa olla kokemusta omiin lapsiin kajoamisesta, vai miksi puolustat noin aggressivisesti äitiä?