Ota nyt hyvä ihminen vastuu lapsistasi. Ihmishenki on koiran henkeä tärkeämpi.
"Koirat tappoivat pikkutytön Saksassa
Lauantai 22.5.2010 klo 12.11 (päivitetty 24.5.2010 klo 13.37)
Kolmevuotias pikkutyttö on kuollut neljän sekarotuisen koiran raatelemana Sachsenburgissa Saksan itäosassa, kertoivat viranomaiset lauantaina.
Tyttö oli koiranelikon omistan luona kylässä perjantaina, kun koirat hyökkäsivät hänen kimppuunsa. Tyttö menehtyi vammoihinsa heti. Tytön isoäiti yritti saada hänet pelastettua, mutta koirat purivat pahoin häntäkin.
Kuollut tyttö oli koirat omistavan 44-vuotiaan naisen veljentytär. Naista epäillään kuolemantuottamuksesta.
STT:n jutussa mainittiin aluksia virheellisesti, että tytön olisivat tappaneet staffordshirenbullterrierit. Tuoreiden tietojen mukaan koirat olivat kuitenkin sekarotuisia.
STT-DPA"
"Viisi koiraa raateli pikkupojan Kaliforniassa
Perjantai 23.7.2010 klo 14.01
Vasta 2 - vuotias Jacob Bisbee onnistui avaamaan perheen autotallin oven, jolloin koirat pääsivät irti.
Oven takaa hyökkäsi kolme amerikanpitbullterrieriä, jotka kävivät välittömästi pojan kimppuun.
Rähinä kiinnitti myös perheen kahden muun pittbullin huomion, jotka juoksivat läheiseltä pihalta tapahtumapaikalle ja kävivät myös pojan kimppuun. Lapsi menehtyi vammoihinsa sairaalassa.
Koirat kuuluivat pojan vanhalle sukulaismiehelle ja ne vietiin lopetettavaksi välittömästi. Omistaja ei ollut paikalla onnettomuuden sattuessa. Hän istuu nyt pidätettynä.
Tapausta tutkiva konstaapeli Jim Lardieri ei osannut tuoreeltaan kertoa, miksi pittbullit hyökkäsivät pojan kimppuun.
- Koirat olivat osa kotia ja tietääksemme ne olivat perheen lemmikkejä, hän totesi Daily Mail -lehden mukaan.
Onnettomuuden sattuessa pojan isoäiti, 19 - vuotias setä sekä pojan veli ja serkku olivat sisällä talossa.
Kalifornian lain mukaan kaupunkiasunnossa saa pitää enimmillään kolmea koiraa.
IL"
"Sedän koira tappoi 1-vuotiaan
IS 18.04.2010 10:27
18 kuukautta vanha tyttö kuoli kotonaan Britanniassa lauantaina, kun koira hyökkäsi tämän kimppuun. Poliisi pidätti tytön 32-vuotiaan sedän.
Koiran omistanutta setää epäillään kuolemantuottamuksesta, Telegraph-lehti kertoo. Brittilehtien mukaan kyseessä oli ilmeisesti mastiffi.
Poliisi hälytettiin Surreyssä sijaitsevaan kotiin lauantaina keskipäivältä. Tyttö oli tajuttomana ja hänellä oli lukuisia päävammoja. Talossa olivat paikalla tytön 3-vuotias sisko, äiti ja isoäiti.
Lapsi vietiin ambulanssilla heti sairaalaan, mutta hänet todettiin pian kuolleeksi.
- Tämä on todella kauhistuttava tapaus. Työskentelemme väsymättömästi, jotta saamme selville, mitä todella tapahtui, tutkintaa johtava Trevor Bowles Sussexin poliisista kertoi Sun-lehdelle.
Koira on poliisin hallussa. Nimettömänä kommentoinut naapuri kertoi epäillyn ulkoiluttaneen kahta isoa koiraa usein alueella.
- Hän piti koirista hyvää huolta. Olen todella yllättynyt, että näin tapahtui, naapuri sanoi."
"Koira tappoi pikkupojan
Maanantai 17.3.2008 klo 09.03
Aiemmin normaalisti käyttäytynyt rottweiler kävi kotitalon pihalla perheen kymmenvuotiaan pojan kimppuun.
Ovatko suuret koirat turvallisia lemmikkejä?
Tapaus sattui sunnuntaina iltapäivällä yhden aikaan Elimäellä. Täysikasvuinen rottweiler-uros kävi kotitalon pihalla perheen kymmenvuotiaan pojan kimppuun. Poika menehtyi vammoihinsa tapahtumapaikalla. Talossa oli myös toinen täyskasvuinen rottweiler.
Rikosylikonstaapeli Ilkka Kiuru Kouvolan poliisista kertoo, että kuolemansyyn selvittämistä jatketaan.
- Kaikki tiedot ovat lähtökohtaisesti salaisia, kun kyseessä on kuolemansyytä koskeva tutkimus, Kiuru sanoi STT:lle. Hän kertoo, että perhe on saanut kriisiapua, mikä on normaali käytäntö traagisissa onnettomuuksissa.
Eläinlääkäri Mikko Vesanen Kouvolan seudun kansanterveystyön kuntayhtymästä ei kommentoi millään tavalla Elimäellä tapahtunutta onnettomuutta.
Vesanen oli päivystävänä eläinlääkärinä sunnuntaina, jolloin pojan kuolemaan johtanut onnettomuus tapahtui. Tapahtumalla ei ole silminnäkijöitä.
Eläinlääkäri lopetti molemmat koirat. Poliisin mukaan ne eivät aiemmin ole käyttäytyneet aggressiivisesti ihmisiä kohtaan.
Asiassa ei epäillä rikosta.
IL-STT"