yöitkut

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja perhonen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

perhonen

Vieras
Poika pian 5kk ja alkanut hulinoimaan öisin. Noin tunnin välein alkaa itkemään sängyssään ja on pakko ottaa syliin ja ""nukuttaa"" uudelleen, muuten yltyy hysteeriseksi. Sit nukkuu tunnin pari ja herää uudelleen. Nälkä ei ole useinkaan kun herää, vaan nukahtaa tutilla uudelleen.

Ei ole mielestäni oppinut mitään uutta hetkeen, eikä hampaita ole tulossa. Mistähän voisi johtua, kun kiinteitä on saanut jo yli kolme viikkoa ja tämä alkoi vasta pari päivää sitten. Unikouluakaan ei kai oikein uskalla pitää ennen 6kk ikää.
 
moikka!meillä oli tarkalleen samanlaista ja alkoi juuri samassa iässä. Ja kiinteät aloitettiin meilläkin nelikuisena. Nukumme perhepedissä joten vauvan levottomuuden huomaa yleensä hyvin ennen kuin se alkaa mennä hysterian puolelle. Otin yöllä kitisevän vauvan usein oman mahan päälle ja hytkyttelin rauhallisesti niin kauan että rauhottui. (En jaksanut itse nousta rauhottelemaan) . Aluksi vauvaa sai hytkytellä vaikka kuinka kauan mutta muutaman yön jälkeen rauhoittui jo kun otti mahan päälle ja myöhemmin pelkkä silitys tms. riittää. Myös päivällä rauhoittelin vauvaa usein esim. kantoliinassa (meidän vauva on tosi kiihkeä ja aktiivinen tapaus). Tietysti yöitkun syy saattaa olla myös hampaissa tms. T. Nelli
 
Meillä poika nyt 5.5kk ja ihan sama homma öisin. Päivät menee normaalisti ja nukahtaa ihan kiltisti, mutta yöt on ihan mahdottomia. Nyt viikonloppunakin pahimmillaan 4 kertaa puolen tunnin sisään äiti nousi pojan luo, laski jalat sängynlaidalta alas peitteli ja antoi tutin.. Rauhoittuu kyllä helposti uudestaan ihan peittelemällä ja tutin nostolla, mutta heräilee todella usein itkemään. Viime yöksi laitoin pojan makuupussiin ja nukkuikin aavistuksen paremmin. Heräili kyllä mutta taisimme pärjätä koko yön viidellä ylös nousulla. Ihana kuulla että muilla on samaa ongelmaa pikkuisten kanssa. Kannattaa kokeilla sitä makuupussia tai ostaa unipussi. Meillä se auttoi ainakin vähän.
 
niin justiinsa, unohdin äsken sanoa, toi unipussi on tosi hyvä keksintö, mieluiten sellainen, johon laitetaan kädetkin sisään. myös ihan perinteinen kapalointi rauhottaa. ja jos ottaa vauvan ihan viereen nukkumaan, niin ainakin meillä tällöin paljon rauhallisempaa kun vauvan ei tarvi koko ajan tarkastaa missä on, onko jäänyt yksin jne..
 
Kiva kuulla, että on kohtalotovereita.

Laitoinkin pojan kapaloon alkuyöstä ja nukkui siinä selvästi paremmin. Ajattelin että on sattumaa, mutta ehkä se kuitenkin vähän rauhoitti.

Onkohan siitä jotain haittaa, että nukuttaa näin ""isoa"" vauvaa kapalossa?

Meillä on sellainen unipussi, jossa kädet jää ulkopuolelle. Kädet huitovat kovaa vauhtia ja poika ei nukahda millään. Siksi koen tuon kapalon paremmaksi.
 

Yhteistyössä