Vuokratyöntekijästä "omaksi" työntekijäksi ("sakko"maksu)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mistä tietoa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mistä tietoa

Vieras
Eli siis yrityshän joutuu maksamaan vuokratyöyhtiölle jonkinlaisen sakkomaksun mikäli he palkkaavaat vuokratyötä tekevän ihmisen omaksi työntekijäkseen.

Mutta mitenhän on, että jos vuokratyöntekijä tekee vain satunnaisia keikkoja kyseiseen yritykseen, että onko palkkaaminen silloinkin sellaista toimintaa, josta yritys joutuu maksamaan vuokratyöfirmalle maksuja.

Siis esimerkiksi oma tapaukseni, jossa teen vuokratyöläisenä vuoroja eräässä kaupparyhmässä. Viimeksi olen tehnyt pari vuoroa ryhmän liikkeessä A ja nyt on avoin työpaikka saman kaupparyhmän liikeessä B. Eli joutuuko nyt tuo kaupparyhmä maksamaan sakkoja vuokrafirmalle jos he palkkaavat minut vai ei.

Mistähän tuonkin oikein saisi selville, meinaan olisihan se ihan hyvä tietää ,että jos työnsaanti kaatuu siihen, että minun palkkaamisestani koituu ylimääräisiä kuluja yritykselle. (Ja jos näin on, niin lienee parempi jäädä kokonaan työttömäksi, sillä tuskin mikään yritys palkkaa työntekijää josta tulee ylimääräisiä maksuja maksettavaksi)
 
Riippuu sopimuksesta noiden firmojen välillä. Voi olla, että mitään korvausta ei edes tarvita kun kyseessä on eri toimipaikka.

Itse olen kaksi kertaa tullut ostetuksi omille kirjoille vuokrafirmasta - ja muutenkin olen tykännyt käyttää noita firmoja apuna aina työpaikkaa vaihtaessa. Itse en edes miellä korvausta minään sakkona, vaan korvauksena rekrytoinnin ja koeajan ulkoistamisesta. Tietty erona että teen asiantuntijahommia.
 

Similar threads

Yhteistyössä