Vuokralla asuminen+ lumen aiheuttamat vahingot

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "mintti"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"mintti"

Vieras
Plussakelien pudottamat lumet ovat siis tippuneet katolta nyt alas, ja siinä rytinässä tais hajota terassikin. Terassi on noin 30 cm maanpintaa korkeammalla, ja mitä nyt sen lumikasan alta näkyy niin on nyt vino terassi :D
Mietin vaan kuka maksaa terassin korjauksen sitten kun sen aika on? Kuuluuko se vuokralaisen tehtäviin vai onko vuokranantaja velvollinen korjauttamaan sen. Rivitaloasunto kyseessä.
 
Lainaukset jäi spämmifiltteriin :D Mutta, -vuokralainen sitoutuu hoitamaan huoneistoa huolellisesti, sekä, -vuokralainen vastaa vuokrasuhteen aikana huoneiston kunnossapidosta. Nämä oli ainoot kohdat mitä sopimus sanoo huoltamisesta.
 
Ehkä se riippuu siitäkin kuka terassin on aikanaan tehnyt. Asun ison vuokranantajan asunnossa, ja mitään terasseja ei asuntoihin alunperin ole kuulunut. Minun terassini on tehnyt entinen asukas jo vuosikymmen sitten. Vuokranantajalla ei ole mitään kunnossapitovelvollisuutta siihen.
 

Yhteistyössä