Voinko lyhentää lainaa "omiin nimiini" kun sen omistus on 50/50?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja miettii hän..
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

miettii hän..

Vieras
Olemme siis avoliitossa ja suhde menee vähän niin ja näin. Haluaisin lyhentää lainaa välillä enemmän, mutta en halua sitä tehdä jos erotaankin ja asunto menee myyntiin ja rahat jaetaan tasan 50/50.

Laina on yhteinen. Näin jälkeenpäin voi sanoa että olisi järkevämpää ollut ottaa omat lainat kummallekin niin niitä olisi voinut lyhentää kumpikin omaan tahtiin. Mutta entä jos teen niitä ylimääräisiä lyhennyksiä nyt? Voidaanko ne erotilanteessa huomioida minulle eikä niitä jaeta miehen kanssa?
 
Miksi haluat tehdä ylimääräisiä lyhennyksiä? Säästä mieluummin rahat itsellesi tai sijoita ne muuten, niin ei ole kuvatunlaista ongelmaa erotilanteessa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Voi olla tyhmä kysymys;25599614:
Miksi haluat tehdä ylimääräisiä lyhennyksiä? Säästä mieluummin rahat itsellesi tai sijoita ne muuten, niin ei ole kuvatunlaista ongelmaa erotilanteessa.

Näin olenkin tehnyt eli laittanut säästöön kuukausittain. Mielellään kuitenkin lyhentäisin sitä lainaakin vähän enemmän, jos korot vaikka lähtevät nousuun niin ei olisi niin paljon sitä lainaa. Tai jos nyt sitten miehen kanssa pysytäänkin yhdessä niin olisi laina sitten maksettu vähän aikaisemmin takaisin (otettiin laina alunperin 25 vuoden maksuajalla, maksuaika tosin on nyt muuttunut vähemmäksi kuin korot laskivat, mutta jos korot nousevat niin maksuaika taas pitenee).
 

Similar threads

T
Viestiä
25
Luettu
8K
Aihe vapaa
Vierailija224
V

Yhteistyössä