Alkuperäinen kirjoittaja pennola:
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Alkuperäinen kirjoittaja mie:
Myrkky ei voi joutua takaisin koneeseen, siinä on semmonen "takaiskuventtiili" poistovedelle. Jos tuo putken avaaminen ei auta, niin kannattaa tarkistuttaa nuo liitännät. Ei pitäisi lavuaariin nousta poistoveden. Periaatteessa voit laittaa vaiks kone käy, mutta jos tulee samaan aikaan tyhjennys, niin sittenhän ne myrkyt nousee sinne lavuaariin, kuten likavesikin ja aine ei ehdi vaikuttaa.
Juu ihan totta. Eihän ne myrkyt siellä pysy vaikuttamassa vaan nousevat lavuaariin.
Itse en noista liitännöistä tiedä, iskä ne on laittanut kun muutin omilleni. Hmm, mistähän senkin tietää että ne ovat oikein.
Tarkistat vain, että poistoletku nousee n. 60 cm:n (vai olikohan peräti 90 tai enemmän) korkeudelle, ja sitten letku laskee yleensä melko suoraan alas. Niissä on monesti mukana sellainen ripustin sille letkulle. Tarkista koneen ohjekirjasta nuo.
Ja tosiaan, putkenavaaja on hyvä jättää vaikuttamaan yön yli.
Kaksi letkua siitä koneesta lähtee. Toinen on koneen yläosassa ja se laskeutuu suoraan alas noin 60 senttiä tai ylikin ja sitten nousee sinne lavuaaria kohden. Toinen taas on kiinni koneen alaosassa ja se nousee ylöspäin sinne lavuaaria kohden myös noin 60 cm.
Hävettää oikein kun en tiedä näistä jutuista yhtään mitään.
Mutta jos liitännät ovat oikein, niin miksi ne likavedet aina pulppuaa lavuaarista?