Voinko antaalle 6kk ikäiselle makaronia ja jauhelihaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kykmystwet3
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Käsittääkseni suurin ongelma noiden ruoka-aineiden ja kiinteän ruuan liian aikaisen antamisen kanssa on siinä, että lapsen suolisto ei vielä ole kehittynyt sellaista käsittelemään. Ja jos liian aikaisin antaa aineita, joita elimistö ei kunnolla pysty prosessoimaan, voi seurauksena olla erilaisia suolisto-ongelmia ja sitä kautta esim. ruoka-aineallergioita.

Niin, 2kk ikäiselle ei kannata antaa kiinteää ruokaa, koska suolisto ei siinä vaiheessa ole vielä kehittynyt kiinteän ruuan käsittelemiseen, mutta ap kyselee nyt 6kk ikäisen lapsen ruokinnasta. Neuvolakin ihan jo suosittelee 6kk ikäiselle kiinteitä.

Sillä, onko se kiinteä soseutettu tehosekoittimella vai soseutettu vauvan suussa ikenillä mössäämällä, ei ole tuollaista merkitystä, kuin annat tuolla tekstilläsi ymmärtää. Itseasiassa, jos oikein tarkkoja ollaan, niin se vauvan omassa suussa omilla ikenillä mössääminen on ruuansulatuksen kannalta parempi vaihtoehto, koska siinä mössäämisvaiheessa ruokaan sekoittuu sylkeä, mikä jo osaltaan aloittaa ruuansulatuksen. On siis parempi, että ruokaa mössätään ja pyöritellään suussa kuin että se olisi valmiiksi tehosekoittimella mössätty ja nieltäisiin suoraan mahaan ilman syljen tekemään alkukäsittelyä.
 
[QUOTE="vieras";22956049]Luepa joskus esimerkiksi sellainen kirja kuin Retrovauvat (nimi ei ehkä vakuuta, mutta hyvän lähdetiedot löytyy kirjasta). Nämä "entiset" neuvot antaa vauvalle tuoremehua ja lihaa jo vastasyntyneenä ovat itseasiassa todella uusia neuvoja, kotoisin seitkytluvulta. Sitä ennen suositukset olivat hyvinkin samanlaiset kuin nykyään. Rintamaitoa mahdollisimman pitkään ja aikaisintaan 4kk iässä kasvivelliä. Ja tosiaan ne ovat lähtöisin jo parin sadan vuoden takaa.[/QUOTE]

Kiitos kirjavinkistä, olen muutenkin kiinnostunut siitä millaista arkea on eletty 1800 ja 1900 luvuilla niin tuo pääsee varmasti "pitää hankkia" listalleni. Toivottavasti on paikallisen kirjaston valikoimassa.

Homo sapiens on kehittynyt noin 200 000–250 000 vuotta sitten niin mielestäni parin sadan vuoden takaiset suositukset ovat melko uusia. ;)
 
Annoin pojalle tummia makaroneja ja kevyt jauhelihaa ja sipulia siinä seassa. Muussasin haarukalla. En laittanut lainkaan mausteita. Tykkäs kovasti, kun oli samaa ruokaa kuin aikuisillakin :)
On saanut 3½kk iästä asti kiinteitä neuvolan suosituksesta ja 5kk iästä asti liharuokia sillä niistä tykkää eniten. On kuulemma niiin hoikka (minun mielestä ei 68cm/7kg) et neuvolan täti käski antaa hedelmäsoseet ja marjasoseet sokerin kera kun muuten ei syö niitä. No en ihan tota noudattanut, sokeria ehtii kyllä mässätä koko loppu iän kun siihen joskus oppii. Että näin...
 

Yhteistyössä