Voiko hiv tartunnan saada verensokerin mittauksesta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Paniikki
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

Paniikki

Vieras
Tyhmä kysymys? Tuossa jonkin aikaa sitten tuttunu mittasi omalla laitteellaan verensokerini,koska se välillä oli yli suositusten. Vaihtoi siis uuden neulan mutta jäi vaivaamaan voiko sen välityksellä hiv tarttua jos itse laite on likainen? Sain vain myöhemmin kuulla että hänen miehellään on huume taustaa olut aikoinaan ja iski paniikki.
 
No en tiiä noista omista laitteista, mutta et ainakaan sairaalassa. Koska sieltä vaihdetaan ihan oma "neulansa" joka kerta. Eli heitetään neulankeräyslaatikkoon se käytetty. Jos näi non tehty, niin et voi saada.

Onko tällä sun tutullasi sitten HIV tai hepatiitti tms? Jos ei, niin miten sinä sne saisit, jos tämä mies ei ole laitetta käyttänyt..ja varsinkaan jos hänellä ei ole HIVta tai jotain hepatiittia?

Mun käsittääkseni noista laitteista, joissa se neula vaihdetaan, ei pitäis saada tartuntoja. Mutta ainakin meillä sairaalassa vaihdetaan, kun on helpompi vaan ottaa kokonaan uus helahoito (ainakin meillä opiskeluissa näytetty tollanen, johon vaihdetaan vain se osa, oli vähän vaikea käyttöinen=opet ei osannut käyttää ;)). Joten riippuu toki, millainen tuo laite on ollut. Epäilen, että mitään saat.

Nuo HIVt ja muut eivät muuten tartu niin mahdotoman helposti ,tietysti veriteitse se on helppoa, mutta ei ne jokaisesta risauksesta tartu.
 

Yhteistyössä