Voi mun vauvaa. kyllä ahistaa.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja voi ahistus
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

voi ahistus

Vieras
Laitoin vauvan (6 vk ) tänään vauvuissa ulos nukkumaan ja itkuhälyttimestä huolimatta käyn aina välillä kurkkaamassa, että vauvalla on kaikki hyvin. Vauva nukkuu yleensä pää sivulle kääntyneenä selällään. Jonkin aikaa oli jo nukkunut ja kävin kurkkaamassa vauvaa. Hän oli kääntänyt päänsä toiselle sivulle, mutta hattu ja puvun huppu eivät olleet kääntyneet mukana, vaan peittivät vauvan kasvot ihan kokonaan. Olivat tiiviisti vauvan kasvoissa kiinni. Ja vielä makuupussi oli huppua vasten.

Otin kiireesti vauvan kasvot esille ja hän hengittikin hetken tosi nopeasti, muttei herännyt ollenkaan. En herätellytkään, mut hengissä hän kuitenkin on koska hengittää. Kyllä ahistaa niin, kun mietin tässä, että millaiset vahingot on vauvalle mahdollisesti ehtinyt tulla.

Jos vauva olisi körsinyt hapenpuutteesta niin että se aiheuttaisi vahinkoa, olisiko siitä jotain selviä merkkejä nähtävissä heti?
 
Voi että, varmasti säikähdit. Ajattelisin, että olishan hän itse voinut herätä ja alkaa itkemään, jos ei olisi saanut henkeä, en silti tiedä... Hitsi, en oo koskaan tullut ajatelleeks tuollaista...
 
No tuskin vahinkoa on tapahtunu. Vauva osaa käätään pääsä pois tai itkeä jos happea ei saa.

Mulla kävi syksyllä vastaava juttu. Tosin vauva sillo 6 kk. Istui kaukalossa autossa, takapenkilla. Alkoi kiukkuu jotain. Sanoin vaan että nyt hiljaa ja nukut, äiti ajaa. No hetken kistisi ja sti nukahti. 50 km päässä ku perillä oltiin ja pysähdyin, huomasin että kypärälakki oli kokonaan kasvojen edessä, eikä toinen mitään nähnyt.
 
Mä sain eilen mummolta kommenttia bussissa, että eikö tuo vauva "tukehdu", kun vaunujen aukon edessä oli harso... Totesin, että kun kaksi edellistäkin ovat vielä hengissä, niin eiköhän tämäkin selviä...
 
Alkuperäinen kirjoittaja luulisin :
että hapenpuute vaatisi jopa ihan tajuttomuutta? kyllä pienenkin pään pitäisi kääntyä takaisin happea etsimään, eli luulen että sinä vaan pelästyit!

Toivottavasti olisi niin, että ihan tajuttomaksi pitäisi mennä, että olisi haittaa. Voi pientä.. Onneks kävin kurkkaamassa. Mistäs muuten erottaa tajuttoman nukkuvasta? virkoaako tajuttomuudesta itsestään? Voi ei.. Olisi sittenkin pitänyt herätellä vauvaa. Voih. Hän kun ei edes käännelly päätään happea etsien.
 
Meidän vauvalla oli 4 viikkosena hengenahdistusta. Meille sanottiin osastolla että sitä pitää tarkkaa seurata ett, vauva voi lopettaa hengittämästä koska se on hankalaa. On viel noi perustoiminnat hakusessa..
 
Mie veikkaan tuosta, että hengitti hetken nopeemmin, että kuitenkin "tajusi" että kävit siinä, vaikka nukkuikin. Meijän lapset hengittää hetken noi kun käyn illalla kattomassa,lattamassa peitot jne. ennen kuin itte meen nukkuu.Tuntuu että laps meinaa herätä tai silleen.
Kyllähän noista vaatteista ilma kulkee läpikin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Cher69:
Tuota sattuu usein, onneksi vaatteet on hengittäviä eikä tehty muovipusseista.

Niinhän ne kyllä hengittävät, mutta niin kovasti pelästyin. Tulispa jo kesä, jotta vauva pärjää ulkounillaan vähemmillä vaatteilla.
 
Alkuperäinen kirjoittaja VIIVILIINA-:
Meidän vauvalla oli 4 viikkosena hengenahdistusta. Meille sanottiin osastolla että sitä pitää tarkkaa seurata ett, vauva voi lopettaa hengittämästä koska se on hankalaa. On viel noi perustoiminnat hakusessa..

Hui! Et varmaankaan nukkunut kovinkaan levollisesti? Meidän vauva on 2 viikkoa vanhempi, tuskin on perustoiminnot paljoakaan paremmin hallussa. En varmaan uskalla ihan heti laittaa ulos nukkumaan tai ainakin ravaan koko ajan kurkkaamassa vauvaa.
 
En usko että on muuta hätää kun sun oma paha mieli ja ahdistus. Pieni vauva kylläkin voi lakata hengittämästäkin kun elintoiminnot on vielä kehittymättömät, mutta kaiken pitäisi olla kunnossa kun kerran hengitti kun kävit katsomassa. Kyllä vauvasta näkee heti jos happi ei kulje tai ole vähään aikaan kulkenut (huulet sinertää, hengitys pinnallista ja kylkiluut tulee selvästi näkyviin mitä nyt ei tietenkään näe vaatteiden läpi). Olisit varmasti kiinnittänyt huomiota sinertävään väriin jos vauvalla hätä olisi ollut. Meidän vauvalla oli vakava hengitystiesairaus 7 vkon iässä ja vaikka usein ajattelin, ettei saa riittävästi happea kun kaikki röörit oli tukossa, todellakin huomasin eron kun sitten oikeasti ei saanut happea! Siinä ei tarvinnut pohtia onkohan hätää vai ei.

Itselläni kävi pienen vauvan kanssa niin, että itkarin akku oli loppunut ja oli ollut ehkä 20 min niin etten kuullut mitään. Kävin kuitenkin katsomassa ja huusi pää punaisena lakki ja huppu naaman peittona. Tuli kauhean huono omatunto, vaikka vauva olikin ihan kunnossa.

Nukkuessa muutenkin hapen kulutus on vähän pienempää ja kevyempi hengitys riittää, yllättävän hyvin saa happea esim. peiton tai harson allakin jos pää on sinne joutunut. Todennäköisesti vauvasi on onnellisesti nukkunut ja tuntenut vielä turvaa kun on tiiviissä paketissa.
 
mut on 6kk jo senverran napakka että varmaan olis kääntäny pään takas jos ei olis tullu happea,näin uskon. pelottava tilanne tosiaan. laita ens kerralla sillee ettei ole huppua päässä vaan irtopipo
 
Alkuperäinen kirjoittaja voi ahistus:
Alkuperäinen kirjoittaja VIIVILIINA-:
Meidän vauvalla oli 4 viikkosena hengenahdistusta. Meille sanottiin osastolla että sitä pitää tarkkaa seurata ett, vauva voi lopettaa hengittämästä koska se on hankalaa. On viel noi perustoiminnat hakusessa..

Hui! Et varmaankaan nukkunut kovinkaan levollisesti? Meidän vauva on 2 viikkoa vanhempi, tuskin on perustoiminnot paljoakaan paremmin hallussa. En varmaan uskalla ihan heti laittaa ulos nukkumaan tai ainakin ravaan koko ajan kurkkaamassa vauvaa.

Siis vauva oli sairaalassa ja happi ym arvoja tarkkailtiin koko ajan. Mut mä luulen että hengitysvaikeus on kuitenki eri asia kun se että suun edessä on jotain kangasta..
 

Similar threads

Yhteistyössä