Voi apua anopin kanssa!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja hieman siistimpi ihminen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

hieman siistimpi ihminen

Vieras
Satuin tänään seuramaan, kun anoppini teki viikkosiivousta, ja nyt toivon että en olisi nähnytkään.

Anoppi kävi hakemassa sankon, mitä käyttää lattianpesussa yleensä. Hän laittoi siihen veden ja pesuaineen ja alkoi pestä keittiönpöytiä sillä, siis hyi yök, samassa sankossa millä pesee kaikki lattiat ym. kyllä meinas oksennus tulla. Äsken kävin vilkaisemaassa sankoa ja päätinpä sitten pestä sen, oli se niin kauhean näköinen.
Arvatkaa tekeekö mieli enää paljon tuolla keittiössä syödä kun tietää millä se on puhdistettu.


Onko mitään ideoita, miten saisi anopille vähän siivousvalistusta pidettyä, koska jos siitä sanomaan menen niin ihan varmasti on sopu tässä taloudessa mennyt.
Vierailemme kuitenkin täällä aika usein, kauhistuttaa ajatellakin mitä pöpöjä ym. vauva saa kun täällä hoidossa tulee olemaan.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Jätkä:
Yksi asia on elämässä, mihin en mene sekaantumaan; se on anopin tapa hoitaa kotinsa. =)

näin on... jos menisin puuttumaan niin se puhuisi siitä ympäri kylää ja syy olisi tietysti miniässä... toisen miniän kans meni sillä jo välit nimittäin. Minä vielä sitkutan suosiossa. :saint:
 
Mun kotona on aina siivottu paljon ja pidetty tupa siistinä, mutta äiti on tavattoman nuuka ja se käytti vuosia moppina ikivanhaa lankamoppia, jonka sai edellisestä työpaikasta. eli voi kuvitella kuinka paljon sontaa siinä mopissa jo oli. Ja paljon muuta sun anopin kaltasta hommaa oon nähny. Silti mä en oikeestaan ikinä ollu kipee. ei edes korvatulehdusta ollu muksuna. Nyt kun omaa kotia kuuraan niin sairastan paljon enemmän, mutta hei mullahan onkin kaikki jotain antibakteeri sontaa... =)
 
järkeväähän toi on ensin laittaa sankoon pesuvesi ja pestä kaikki puhtaammat pinnat ja sen voi hyvin sitten vielä käyttää lattioiden pesuun.
ainut tietenkin et pitää se sankko huuhtoa aina käytön jälkeen puhtaaksi
 

Yhteistyössä