vinkkejä tissikakun leipomiseen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja wanna-be-leipuri
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
W

wanna-be-leipuri

Vieras
Noissa kakkublogeissa törmäilee vähän väliä sellasiin tissikakkuihin ja ajattelin sellasen leipoa avokin synttäreille. Onkos kukaan leiponut sellaista? Kuvia sellaisista löytyy kaikennäköisiä mutta osaisko joku neuvoa miten sellaisen saisi leivottua? Ei tartte olla mikään hieno vaan ajatus ja yritys olis varmasti avokille tärkeintä <3

jotain tämän suuntaista olis kiva koittaa :
Pullahiiren leivontanurkka: Pieni tissikakku / boobcake
Levottomat puikot ja pursottimet: Aidot vai ei?
Cake Wizardry: Boobs :)
 
Tee ihan normi kakkupohja pellille tai siis parikin pellillistä.kannattaa tehdä 3 pohjaa.
Kostuta pohjat ja täytä millä ikinä haluatkaan täyttää kakun kerrokset.
Kasaa pohjat sitten päällekäin.
Leikkaa kakusta ylävartalon muotoinen ja jämä paloista kasaa rinnat oikeille kohdilleen kakkuun..
Sitten kuorruta kakku kreemillä ja päällystä ihonvärisellä vaahtokarkkimassalla/marsipaanilla. Tee koristelut myös samalla massalla...massaa voi värjätä oman halun mukaan..

Ja ne rinnat saa hyvin kun muotoilet oikean kokoisella muovikulholla muotoa niille!
 
Noi pari esimerkkiä on tehty näköjään sydänvuokaan, eli tee yksi kakkupohja (=kroppa) sellaiseen, jos pienempi kakku riittää. Sitten tosiaan ihan pellille tai kahdelle kannattaa tehdä pohja itse rintoja varten.

Rinnat kannattaa koota -kuten vinkkailaija jo totesikin - kulhoon. Kulhon kannattaa olla aika pieni, että tulee terhakkaat.
 

Yhteistyössä