vinkkejä kiitos

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja sanduska
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

sanduska

Vieras
Kertokaa hyviä vinkkejä, kuinka totuttaa 2-vuotias poika omaan huoneeseen. Meillä on muutto isompaan asuntoon edessä, kun perhe kasvaa ja nykyinen asunto käy pieneksi. Tähän asti poika on nukkunut meidän kanssa samassa huoneessa ja yöt on vaihtelevia, joskus poika nukkuu hyvin koko yön, joskus heräilee tai näkee unia ja itkee. Toistaiseksi hän on nukkunut pinnasängyssä, mutta ajateltiin ennen muuttoa hommata lastensänky, kun pinnasänkyä tarvitsee kuitenkin vauvalle parin kuukauden päästä. Kiitos etukäteen.
 
En tiedä kommentoida toiseen huoneeseen muuttoa mutta sanoisin että kannattaa varautua siihen että kestää aikansa ennenkuin lapsi oppii nukkumaan matalaan sänkyyn!! Jopa kuukausi riippuen toki lapsen tempperamentistä! Eli kannattaa opettaa se mahdollisimman nopeasti ennenkuin vauva syntyy!! Meidän piti opettaa poika (2 v ) matalaan nukkumaan vauvan syntymän jälkeen (vauva tällöin 4 kk) ja silloin tarvittiin pitkää pinnaa ja molempia vanhempia.

Nyt on poika nukkunut n. 1,5 kk matalassa sängyssä ja tyttö vielä kopassa. Tämä sen takia ettei pojalle tule tunne että sisko "varastaa" hänen rakkaan pinnasänkynsä vaan poika on ehtinyt tottua ajatukseen että matala sänky on uusi ja hieno sänky!! Vauvan syntymän aikoihin/jälkeen ei kannata suunnitella mitään suurempia muutoksia esim. tutista luopumista! Meillä pojan tutista on luovuttu tällä viikolla ilman suurempia itkuja, vauvan ollessa 4,5 kk!

Meillä nukkuu kaikki samassa huoneessa kun ei ole maltettu poikaa siirtää omaan huoneeseen (lapset ovat niin hetken aikaa pieniä). Tokikin jos yöllä herää täytyy poika rauhoitella uudelleen uneen ja tämänkään takia ei ole siirretty omaan huoneeseen.

Toivottavasti oli jotain apua näistä vinkeistä..
 
Meillä siirrettiin esikoinen omaan huoneeseensa samaan aikaan kuin vauvakin - tosin vauvakin oli siinä vaiheessa jo reilun vuoden vanha...

Yhdyn edelliseen, että lapset ovat vain hetken pieniä ja silloin niitä voi vielä pitää lähellä. On se käytännöllistäkin, kun pienet lapset vielä heräilevät öisin. Ja vaikka pelkäsimme että esikoinen häiriintyy yöimetyksistä, niin hän nukkuikin tosi sikeästi! Tunsi varmasti olonsa turvalliseksi kun oli tutut äänet siinä lähellä.

Meillä toimi lastenhuone leikkihuoneena kunnes ipanoiden sängyt sinne siirrettiin. Ja oikealta tuntuu nyt jälkeenpäinkin; ei tarvinnut esikoisen yksin värjötellä vaan oli turvaa sitten pikkuveljestä.
 
Joo on hyvä idea viedä pinnasänky hetkeks "unohtumaan" johonkin ettei se suoraan siirry vauvalle.Ei meillä ole ketään laitettu yksin omaan huoneeseen noin pinenä aina ovat olleet sisaruksen kanssa aluksi yhessä.Nyt nukkuvat kyllä 3,5 v ja 7 v omissa huoneissaan.Paitsi aamuöystä tulevat mun viereen kun isän puolisko on melkis aina tyhjä.( rekkatöissä)
Minä laittaisin uuteen sänkyyn jotkut kivat lakanat missä jotain lempi hahmoja tms. sitten jonkun yövalon mikä sais olla koko yön päällä, esim. sellasen pistorasiaan pantavan.Sitten vaan tutut iltarutiinit ja vieressä oloa alkuun niin eiköhän se siitä. Jos herää yöllä ja tulee viereen niin päättäväisesti ja johdonmukaisesti AINA takas omaan sänkyyn ja rauhottelu sinne, muuten omassa huoneessa on vain sänky ja nukkuja teidän keskellä.Jos hänellä on joku unikaveri niin sillä voi tehä jotain jekkua että se pelkää teidän kans ( esim . isi kuorsaa) ja se haluu sinne omaan huoneeseen niin lapsen pitää mennä sen kans muuten se itkee yksin....tms.Kaikkea millä lapsen saa tuntemaan olevansa iso reipas jne.
 
Me muutettiin isompaan asuntoon samalla viikolla kun poika täytti 2v. Laitettiin heti omaan huoneeseen nukkumaan ja ei ole sen jälkeen tarvinut nukuttaa. Eli tykkäsi alusta asti nukkua omassa huoneessa. Mekin vähän jännättiin miten käy, mutta paremmin ei olis voinut sopeutua. =)
 
Jatkoa...
Lisään vielä että muuton yhteydessä sai ison sängyn ja mitään ongelmia meillä ei ollut. Siihen asti nukkui pinna sängyssä.
Toivottavasti teillä myös menee näin hyvin. =)
 

Yhteistyössä