vinkkejä kiertoilmauunin käyttöön

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "tinttu"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

"tinttu"

Vieras
muutettiin uuteen asuntoon jossa kiertoilmauuni. en ole koskaan tommosta käyttäny. olis kiva saada vinkkejä. pystyykö paistaan monta pellillistä kerralla niin että onnistuu,vai onko se vaan tarua?
 
Meilläkin kiertoilmauuni, jota huonosti osataan käyttää. Ollut jo vuoden päivät.

Vaikeinta on se, että lämpötilaa pitää muistaa alentaa ja paistoaika on yleensä lyhyempi kuin ilman kiertoilmaa. Esim. ekoja kertoja poltettiin ranskalaiset aina kuiviksi. Vasta viime viikolla uskalsin taas kokeilla lohkoperunoilla, ja hyvin onnistui kun vaan vahti koko ajan :D
 
paistoajan voi pitää samana kun ohjeessa, mut laske lämpötilaa. Muistaakseni 175 vanhalla uunilla = 120 astetta kiertoilmalla. Noin suunnilleen ainakin 40 astetta pienempi lämpötila riittää. eli 200=160 jne.
 
Juu, meillä on. Pitää vaan muistaa, että laittaa asteita karkeasti ottaen 25 astetta vähemmän kuin ohjeessa. Menee 2 tai jopa 3 pellillisä (esim. leivonnaisia) kerrallaan, mutta ainakin meidän uunissa pitää kääntää puolivälissä nuo pellit, kun paistaa vähän paremmin takaosasta kuin edestä. Lisäksi sitä uunia ei tarvitse välttämättä esilämmittää, vaan voit nakata ruuan sinne samalla kun laitat uunin päälle.

Mutta tuleehan tuolla vaikka iso pullataikinallinen tosi paljon kätevämmin ja kuluu vähemmän energiaa. Samoin kuin vaikka jos tekee pari pellillistä pizzaa tai parissa uunivuuassa eri ruokia.
 
Jaa että riittäis jopa 40 astetta vähemmän lämpöä? Pitääpä koittaa. Mä arvostan myös nopeutta, niin on tullut 25 astetta pienemmällä lämmöllä hyvin ja nopeammassa ajassa. :)
 

Yhteistyössä