V
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Jääkö oikeasti?
Senkö takia luuhaat tällä palstalla kellon ympäri 24 h?Vassarit suojelee omia matalapalkkaisia kokpersupolitiikalta. Ne ei ymmärrä, että työtä ei kannata enää tehdä
Joo, jos tienaa yli 100 000 vuodessa. Jos alle, niin jää vähemmän
Tuo on muuten ihan totta. Itsekin tulee aina unohdettua se, että kyseessä on ihan eri asia.Älkää valittako, oikeiston velka on sitä parempaa velkaa, vaikka sitä otettaisiin huomattavasti enemmän ja oikeiston pudonnut työllisyys on sitä parempaa tippunutta työllisyyttä, ette vaan tajua. Ja kuten moni oikeistoekonomisti jne. "asiantuntija" on vähätellyt työllisyyden putoamista ja ennätyksellisiä konkursseja, niin talousoikeiston toimet ovat olleet oikeita, eli oikeiston parempia konkursseja, parempaa talouden laskua ja alijäämää. Miettikääs kuinka paljon SDP-johtoinen hallitus olisi saanut kuraa "asiantuntijoilta", ekonomisteilta ja kaupalliselta medialta näiden tulosten kanssa. Orpoa ja Purraa kohdellaan silkkihansikkain siihen nähden, mitkä sen näytöt ovat.
Sinulla on sitten sellaista tietoa, jota asiantuntijoilla ei ole.suurin osa veronalennuksesta kohdistuu keskitulosiin eli 3...4 tonnia tienaaviin
Laina on Hakaniemen punikki.Sinulla on sitten sellaista tietoa, jota asiantuntijoilla ei ole.
![]()
Heille osuu onnenpäivä hallituksen veroalessa – Tietty ryhmä suomalaisia joutuu poistoputkeen
Iltalehti selvitti, kuka todella voitti hallituksen veroalessa. Asiantuntijakin yllättyi: ”Mittava alennus.”www.iltalehti.fi
"Häviäjänä ovat Lainàn mukaan erityisesti pieni- ja keskituloiset. Heidän verotustaan kurittavat ammattiliittojen jäsenyysmaksujen verovähennysoikeuden poistaminen. Lisäksi poistuvat työhuonevähennys ja työsuhdepolkupyörien vähennysoikeus.
Kaikki kolme vähennysoikeutta poistuvat ensi vuonna. Työhuonevähennyksen ja työsuhdepolkupyörien verovähennysoikeuden poisto lisää verotuloja 70 miljoonaa euroa ja työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksun verovähennysoikeuden poisto 190 miljoonaa euroa.
Voisi ajatella, että suurin häviäjä kehysriihessä olisi keskituloinen etätyöläinen, joka on hankkinut työsuhdepolkupyörän.
– Ei tässä keskiluokkaa hellitä mitenkään erityisemmin. Se vähän ihmetyttää, että tehdään tavallaan tulonjakopolitiikkaa ihan sinne huipulle, 100 000 euroa alkaen tai sitä enemmän tienaaville.
Periaatteessa etätyötä tekevä keskituloinen voi hävitä kehysriihipäätöksen myötä jopa yli tuhat euroa vuodessa. Näin käy, jos saa työhuonevähennystä täysimääräisesti 960 euroa, sen lisäksi kuuluu ammattiliittoon ja on saanut työsuhdepyörän palkankorotuksena aiemman palkkansa päälle. [...]
Hallitus puhui kehysriihen yhteydessä kasvua tukevista toimista. Niiden tehtävänä on hallituksen mukaan ”hakea ratkaisuja, jotka vahvistavat Suomen kykyä pärjätä epävarmuuden ajassa”.
STTK:n Lainà suhtautuu hallituksen päätöksiin epäilevästi. Vaikka puolustusmenoja lisätään 3,6 miljardilla eurolla, samalla on varaa antaa yli kahden miljardin euron veronalennuksia.
– Se on mielestäni vastuutonta politiikkaa. Ei tätä hyvänä taloudenpitona voi pitää missään nimessä. Pikemminkin on haluttu tehdä tulonjakopolitiikkaa – ja vielä velalla sitten.
Lainàn mukaan hallituksen päätökset tarkoittavat vääjäämätöntä lisävelkaantumista ja sitä, että hallitus on epäonnistunut velkaantumisen taittamisessa.
– Velkaantumistahan tämä käytännössä tarkoittaa, ellei sitten tehdä silmänkääntötemppua ja myydä esimerkiksi julkista omaisuutta, mikä nyt on sitten toisella tavalla velkaantumista, Lainà arvioi."
![]()
Katso, paljonko verotuksesi keventyy
Keskituloisen palkansaajan veroale on kymmenien eurojen suuruinen kuussa.www.is.fi
"Hallituksen puoliväliriihessä esittelemät veronkevennykset alkavat näkyä palkansaajan tilinauhassa ensi vuonna. Pieni- ja keskituloisen kohdalla ei ole kuitenkaan kysymys mistään massiivisesta veroalesta.[...]
Veronmaksajat on laskenut riihestä saatujen tietojen perusteella veroalen vaikutusta käteen jääviin tuloihin. Laskelmien mukaan veroprosentti laskee etenkin tulohaitarin yläpäässä.
Keskituloisen eli hieman yli 3 000 euroa kuussa ansaitsevan verotus kevenee vuodessa 360 euroa. Tällöin veroasteen lasku jää alle prosenttiin.
Kun 360 euroa jakaa kahdellatoista, jää käteen 3 200 euron tuloilla siis kolme kymppiä enemmän kuussa.
10 000 euron kuukausituloissa käteen jääkin jo enemmän eli 2 380 euroa vuodessa. Tällöin veroasteen lasku on 1,9 prosenttia."
Ja kun huomioon otetaan ay-maksun verovähennyksen poisto ja muut veroetujen leikkaukset, tuo 3200 euroa tienaava jää helposti miinukselle.
![]()
Sanasota repesi eduskunnassa – Armoton kuitti Satosen Kela-farssista
Oppositio ryöpytti hallitusta kovin sanoin kehysriihen päätösten vaikutuksista.www.iltalehti.fi
"SDP-johtaja kuittasi myös kokoomuksen työministeri Arto Satoselle, jonka matka Kelan pääjohtajaksi on pahassa vastatuulessa. Tuppurainen antoi esimerkin, jonka mukaan 4000 euroa kuukaudessa tienaavan opettajan verotus kevenee vain viisi euroa kuukaudessa.
– Sen sijaan jos jostakin ministeristä tulisi Kelan pääjohtaja, joka tienaisi 20 000 euroa, hänen verotuksensa kevenisi vuodessa lähes kymmenen tuhatta euroa, hän sanoi."
mainitsemiesi vähennysten poistuminen koskee vain niitä harvoja joita ne sattuu koskemaan
normiduunarilla ei ole työhuonevähennystä eikä työsuhdepyörää ja amtttydistykseen kuuluminenkin on täysin vapaaehtoista
Ja koska kaljaa ei tarvitse juoda, alkoholivero ei vaikuta inflaatioon. Odotan parempaa argumentaatiota.mainitsemiesi vähennysten poistuminen koskee vain niitä harvoja joita ne sattuu koskemaan
normiduunarilla ei ole työhuonevähennystä eikä työsuhdepyörää ja amtttydistykseen kuuluminenkin on täysin vapaaehtoista
Hämmästyin itsekin kun tälläisiä löytyy useampi tuttavapiiristä.normiduunarilla ei ole työhuonevähennystä eikä työsuhdepyörää ja amtttydistykseen kuuluminenkin on täysin vapaaehtoista
Vai se on keskitulo?suurin osa veronalennuksesta kohdistuu keskitulosiin eli 3...4 tonnia tienaaviin
mediaani on nykyään jotain 3300Vai se on keskitulo?
No ei jää. Järjestäytyneiden keskituloisten työläisten tuloveron alennuksesta lähtee heti puolet pois liiton maksujen verovähennyksen poiston muodossa. Loput katoavat muiden leikkausyten muodossa. Miinukselle mennään sitten jo rajusti kun näiden suurituloisille suunnattujen veronalennusten aiheuttamaan jättimäistä velanottoa aletaan maksella leikkauksilla ja veronkorotuksilla myöhemmin. Riikka Purra kertoi jo eilen iltapäivälehdille miten Orpon oikeistohallitus ottaa velkaa selvästi enemmän kuin Rintaan ja Marinin hallitukset kriiseissä. Veronkiertovelkatalous ja veropohjan rapauttaminen ei ole koskaan toiminut, ja näytöt siitä mm. 2008-2019 ns. menetetyllä porvarijohtoisella vuosikymmenellä ovat synkät.Jääkö oikeasti?
Ja Orpo, Purra, Häkämies, Kangasharju, Romakkaniemi sekä co. ovat talousoikeiston Töölönkatu 3:n ja Eteläranta 10:n ääritalousoikeistoa.Laina on Hakaniemen punikki.
Ja kun tuo koskee n. 2 miljoonaa palkansaajaa, niin asiaa on turha vähätellä. Kun Suomen 5,5 miljoonaisesta kansasta otetaan lapset, eläkeläiset ja työttömät pois, niin kuinka monta palkansaajaa jää edes jäljelle?No ei jää. Järjestäytyneiden keskituloisten työläisten tuloveron alennuksesta lähtee heti puolet pois liiton maksujen verovähennyksen poiston muodossa.
Elinaikaindeksi täytyy ottaa huomioon jossain vaiheessa?suurin osa veronalennuksesta kohdistuu keskitulosiin eli 3...4 tonnia tienaaviin