Voimia Ryysynen! Meillä 8v luomupoika ja 5v "clomipoika". Kolmas lapsi on myös ollut toiveissa monta vuotta. Nyt takana neljä peräkkäistä keskenmenoa, joista yks IVF, yks clomi ja kaks yllätysluomua. Yhdeksän vuoden aikana siis yhteensä kolme luomua, joista yks on toi esikoinen ja kaks muuta keskenmenoa rv 10. Että kyllähän sen lapsen luonnollisin keinoin "tekis", jos se vaan olis mahdollista!!!
IVF:n tuoresiirrosta alkoi raskaus, mut päättyi km: on rv 13. 1.PAS tuotti negan. Nyt tehty 2.PAS ja vasta piinailen. Meillä pakkasessa vielä 3 alkiota ja ne haluan ehdottomasti käyttää. Sitä en tiedä, lähtisinkö vielä pistämään eli ihan alusta.
Mitä teidän lääkäri on mieltä? Meidän kannusti ehdottomasti jatkamaan (keskenmenoista huolimatta), koska alkiot ovat niin hyvänlaatuisia. Silti ei tiedetä, miksi toivottua lopputulosta ei tule
Hyvänlaatuiset alkiot on myös syynä siihen, että siirretään vain yksi. Toinen syy on kaksosraskauden riskit ja kolmas syy nykyajan suositukset vain yhden siirrosta. Luotan lääkäriin, vaikka kaksoset ottaisimmekin kiitollisina vastaan, jos sellainen ihme tapahtuisi.
Ryysynen, voin vaan sanoa, että ymmärrän sua täysin palkein. Kerta toisensa jälkeen tämä on yhä rankempaa. Jotenkin silti ajattlen, et oon ihan turhaan kärsiny tän kaiken, ellen jatka "loppuun" saakka. Mikä sit on se "loppu", sitä en osaa sanoa. Sekundäärisesti lapsettomilla ei myöskään usein ole lupa "julkisesti surra" lapsettomuuttaan, koska jo on lapsi. Niinhän tässäkin sai jostain kommentista lupea. Asia on silti tosi kipeä.
Voimia! Ja tulehan tonne meidän sekundojen pinoon...