Verensokureista

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Irski
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Irski

Aktiivinen jäsen
23.01.2012
1 618
1
36
Kertokaa joku nerokkaampi:
Eli joudun nyt seurailla sokereita raskauden ajan. Arvot olleet hyviä onneksi, pitää siis mitata aina tunnin päästä aterian jälkeen. Mittaan joskus huvikseni myös kahden tunnin päästä, nekin ok!

Asiaan. Jos siis mittaisin vaikka puoli tuntia aterian jälkeen, ja sokerit olisivat liian koholla, niin olisiko se vaarallista? Vai onko vain niin, että normaalisti niin lyhyen ajan jälkeen ruokailusta gm on joka tapauksessa vähän enemmän koholla (eli yli 7.8mmol/l) ennenkuin normaali insuliinintuotanto on kerennyt kunnolla aterian sokereiden kimppuun! En siis ole viitsinyt kiusata itseäni ja mitata 1/2h aterian jälkeen, jos se oliskin koholla ja sitte olisin ahdistuneena loppuelämäni :D Toiv. joku käsitti mitä tarkoitan ja kiits vastauksista etukäteen :)
 
Kyllä verensokerin kuuluukin olla hiukan kohollaan puoli tuntia ruokailun jälkeen :) En tiedä onko ne sitten enemmän koholla puolen tunnin päästä kuin tunnin päästä, mutta toki ruokailun tuleekin kohottaa vs-arvoja :) Ei kannata mittailla muuta kuin silloin kun on määrätty :D
 
  • Tykkää
Reactions: Irski

Yhteistyössä