Venhäjauhojen parasta ennen päiväys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja jauhot pölisemään
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

jauhot pölisemään

Vieras
Kuinka tarkkaa on venhäjauhojen päiväysten kanssa? Mulla olisi lähes täysi paketti venhäjauhoja, parasta ennen 15.06.2013 (jännä muuten että parasta ennen pvm on ilmoitettu vielä noin tarkasti eikä esim 06/2013).

En paljoa leivo, joten siksi pitää kysyä (ja siksi meillä myös jauhot ja leivontakaakaot ym. ehtii mennä vanhoiksi). Nyt siis olen leipomassa juhliin. Käytänkö noita vanhoja vai uusia jauhoja?
 
Voit sä käyttää noita, mä oon käyttänyt puoli vuotta vanhojakin (en tosin vieraille oo leiponut) Mutta nuo nyt ei oo vielä menneet miksikään kun on kuivatuote kyseessä.
 
Hyvin kelpaavat vielä puolikin vuotta päiväyksen puolesta. Mutta tee nyt ratkaisu, että joko leivot tai heität roskiin. Kun aikanaan tapasin "vanhapoika" - mieheni, niin hänellä oli vuosien vanhoja jauhoja kaapissaan. Katsoin, että mitä mustaa siellä pussin sisällä ja ulkopuolella on? Noh, jotain ötököitä olivat täynnä, liekö ollut jauhokoisia tai jotain ;)
 

Similar threads

Yhteistyössä