vauvat venäjän sairaalassa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Liuku
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

Liuku

Vieras
http://www.huuto.net/fi/forum/show_message.php3?cat=lapset&id=947620&lastreply=1168977064 ja kuvia http://www.antonfin.suntuubi.com/?cat=16&page=1

Mitenhän heitä voisi parhaiten auttaa.. itsestä tuntuu, kun sydän revittäis rinnasta kun katon noita!!
 
Samoin,tuli olo että tekisi mieli mennä halimaan jokaista pikkuista...Mulla olisi vauvanvaatteitakin vaikka kuinka paljon mitä voisin antaa sinne, jos vaan tietäisi miten.
 
Mulla myös, laitoinkin hakemuksen vaaka.ry:n jäseneksi, niin voi sitten laittaa jonnekin Venäjälle noita vauvakasseja ja kirjotin myös joillekin järjestöille josko heidän kautta voisi auttaa.
 
mä oon jo pitkään ajatellu noita lapsiparkoja.luin muutama vuosi sitten yhestä lehestä jutun jossa kerrottiin noista lapsista ja itku tuli..niillä ei oo mitään..ei kunnon vaatteita,leluja,tarpeeksi ruokaa,ovat likaisia ja mikä surullisinta,he eivät saa huolenpitoa ja rakkautta:( olen pari kertaa osallistunut vaaka ry:n vauvakassikeräykseen mutta jotenki siitä on tullu vaan paha olo kun tajuaa että pari antamaani kassia ei auta kuin muutamaa.oisi helpompaa olla vaan ajattelematta koko asiaa..suomessakin on paljon lapsettomia pareja jotka varmasti mielellään adoptoisivat jonkun noista lapsista mutta se on vaan tehty liian vaikeaks.vaikea ymmärtää että noinkin rikas maa kuin venäjä,ei tee asialle mitään.ja sitte jos täältä meiltä haluttas viedä apua sinne,niin sekään ei oo aina ihan helppoa.voi ei,nyt alko tosissaan ahistaa tää juttu,mutta toisaalta,ei ne lapset varmaan aattele samalla tavalla ku me,osa on ollut koko ikänsä siellä eikä tiedä paremmasta joten ehkä he ovat ihan tyytyväisiä kuitenkin tai jotain..
 

Yhteistyössä