Hei,
Etukäteen ei mielestäni kannata hirveästi tavaraa hamstrata, käytännössä sitä nopeasti huomaa mitä tarvitsee ja melkein kaikkea saa ostettua ihan tavallisista marketeista ja apteekkikin yleensä on lähellä. Mutta tietysti jos asut vaikka maalla ja lähellä ei kauppoja tilanne voi olla toinen.
Eli ""sinipiian"" listaa vähän muokaten
- apteekin pumpulitikut navan puhdistukseen (tavalliset Topzitkin käy)
- puhdistusainetta Septidi (navan puhdistukseen riittää vesi)
- pumpulilappusia
- puhdistusliinoja vauvalle
- vaippoja
- tuttipulloja ja tutteja (1 pullo ja muutama tutti riittää varalle, lisää saa tarvittaessa jos tarvitsee antaa korviketta. Oma vauvani sai lisämaitoa vielä sairaalassa, mutta kotona jo pärjättiin rintamaidolla eikä vieläkään (4kk) suostu juomaan pullosta edes lypsettyä rintamaitoa)
- korviketta Nan (muutama tetra varalle)
- talkkia ärtyneeseen ihoon (ehtii hankkia tarvittaessa, itse ei olla tarvittu)
- sitteri (ehtii hankkia myöhemminkin, vauvan saa laittaa vasta 2-3 vko iässä, aluksi riittää vaikka ä-pakkauksen makkari jonka päälle voi vauvan laskea lattialle)
- pyörivä ja soiva mobile (on pärjätty hyvin ilmankin)
- nenätippoja apteekista (ks. seuraava)
- niistäjä tai niistäjäletku räkäisen nenän puhdistukseen (osta vasta jos nuha iskee)
- Cuplatonia tai muuta tippoja ilmavaivoihin (turha hamstrata etukäteen, läheskään kaikki vauvat eivät tarvitse)
- amme
- rintapumppu (tänkin voi ostaa vasta jos tulee tarvetta, itse ostin kun vauva 1kk ikäinen, lähinnä saadakseni itselle liikkumavaraa, mutta meillä vauva ei edelleenkään juo pullosta)
- liivinsuojuksia
- kylpyöljyä
- Bepanthen voidetta rikkoneisiin rinnan päihin
- perhekaljaa maidon eritykseen (no joo...)
listaan lisäisin: harsoja (pulatuksiin ja pyllypyyhkeiksi), muovitettua froteeta (vaipat vuotaa yllättävän usein).
Onnea loppuodotukseen!