Vauvan ruokailusta!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja *Johanna*
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

*Johanna*

Vieras
Tyttö on 4kk ja meinaisin aloittaa antamaan velliä iltaisin ennen nukkumaan menoa. Saanut tähän asti rm ja korviketta ja kasvanut hyvin..en vielä haluaisi aloittaa muutakuin vellin antamisen (peruna/porkkanavelli).
Kuinka paljon olisi hyvä antaa kerralla ja kuinka kauan samalla määrällä?
 
mä alotin nestlen maissivellillä ja annoin aluksi sitä sekoitettuna maitoon aamupäivällä ennen päiväunille menoa. sitten pikku hiljaa pienensin sitä maidon määrää vellissä ja annoin vetää velliä niin paljon kuin jaksaa... kannattaa antaa aamupäivällä sitä ja tarkkailla miten masu kestää, jos ei mitään oireita tule niin antaa mennä vaan!

mä ite aloitin siksi tuolla maissivellillä kun maistuu mun mielestä aika paljon maidolta sekä tuo nestlen velli sopii herkille vatsoille, niin ajattelin että sillä on hyvä lähtee liikenteeseen.
 

Yhteistyössä