vauvan hengitys vingahtelee

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "mmmm"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"mmmm"

Vieras
meillä alle vkon vauva, ja tänään sen hengitys on välillä vingahtanut. kuulostais siltä kun olis vaikea hengittää, ja välillä sitten hengitys muuttuu raskaaksi ja nopeaksi. välillä kouristelee ja vääntään aivan kun olis mahavaivoja, nenä myös rohisee välillä. olen laittanu keittosuolatippoja, mutta niistä ei apua oo ollu. soittelin tk:n ja käskivät vaan tarkkaileen.

tuntu kun olis alkanu aamupäivällä kun annoin pullosta maitoa, sillon näytti kuin lapsi ei olisi happea saanutkaan. on myös todella vaikea saada röyhtäseen ruokailun jälkeen, voiko liittyä siihen jtn?
 
Siis jos vauvan hengitys todella vinkuu tai vingahtelee, niin lähdet lähinpään LASTENpäivystykseen. Jos nenä pihisee, niin se on normaalia.
Hengityksen vinkuminen ei ole normaalia ja miettisit sitä kuitenkin koko yön etkä saisi nukuttua, joten lähde nyt, niin pääset yöksi nukkumaan, jos kaikki ok.

Vastasyntyneet tuhisee ja rohisee. Se on normaalia.
Kouristelu ei ole. Mitä tarkoitat kouristelulla?
 
siis aivan kun yrittäis vääntää kakkaa, vetää itteensä kippuraan ja näyttää kärsivää ilmettä. vatsa on kuitenkin toiminu hyvin, ja kakkoja on pesty pitkin päivää. nyt vingahtelukin helpottanu, voisko liittyä jotenkin syömiseen? nukkuessa sitä ei näytä kuuluvan.
 
Vastasyntyneiden kohdalla ei koskaan ole liian varovainen. Mene näyttämään lasta päivystykseen, ole mielummin "liian hysteerinen äiti" kuin että katsot kotona liian pitkään.
 
Jos hengitys vinkuu tai on vinkunut, sun täytyy viedä vauva lääkäriin. Koska synnytyksestä noin vähän aikaa, voit soittaa sille osastolle josta kotiuduit. Eli sinne lapsivuode osastolle.
Siellä voi varmasti käydä näytilläkin.


Ihan pienet vauvat liikkuvat refleksin mukaisesti, jolloin ehkä mahan purut voi näyttää "kouristelulta".

Ota vauvalta vaatteet pois ja katso meneekö vauvan vatsa tai rinta kuopalle hengittäessä.
Jos vauva nukkuu tai on rauhallinen, niin katso kellosta aikaa ja laske montako kertaa minuutissa vauva hengittää. 40-50 on normaalia, mutta jos hengitys on kovin tiheää voi vauvan olla vaikea hengittää.

Mutta ihan yleisesti kyllä olen sitä mieltä että menet sinne lääkäriin, jos vauvan hengitys nimenomaan on vinkunut.
 

Yhteistyössä