Vauvalla kova yskä flunssan päätteeksi, milloin uudestaan lääkäriin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Röhä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

Röhä

Vieras
Vauvalla 4,5 kk oli nuha, kuiva yskä ja kuumetta. Käytettiin häntä lääkärissä eilen ja nyt sitten yskä on muuttunut räkäiseksi röhä-yskäksi. Kuinka kauan tätä yskää voi pitää ennenkuin menee uudelleen lääkäriin? Vai taitaa olla, että yskä on ns. limayskä, joka tulee aikuisellekin flunssan päätteeksi ja edeltää parantumista, vai?

Välillä tulee sellaisia puuskia, että maidon pulautetaan pihalle ja tuntuu, että vauva tukehtuu ellei äkkiä käännä sivulle, esim. jos yskii sitterissä.

Tosi kurjaa...
 
Lääkäri sanoi, että viikonkin voi yskä kestää (yksityinen lasten erikoislääkäri). Sanoi, että palataan asiaan jos yleiskunto huononee... Mietin vaan, että jos yskii esim. 3-4 päivää, niin pitäskö sen jälkeen ottaa yhteyttä??? Yskähän voi kestää aikuisellakin jopa kuukausia flunssan päätteeksi.
 
No, vaikea sitä täältä on arvioida. Mä veisin lääkäriin, jos yskä muuttuu pahemmaksi. Viimeistään jos yskii niin ettei henkeä meinaa saada tai yskänkohtaukset kestävät kauan.
Noin pienestä kun on kysymys, näyttäisin uudelleen mielummin "turhaankin" kuin että katselisin vain päältä. Vähintään soittaisin ja kysyisin neuvoa.
 

Yhteistyössä