Vauvalla 6kk pahat ilmavaivat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja zizilisko
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

zizilisko

Aktiivinen jäsen
27.07.2006
4 087
0
36
Onko kellekään käynyt niin, että vauva on herkistynyt jollekin ruualle joka aikaisemmin oli sopiva?
Puolivuotiaalla ollut nyt paljon ilmavaivoja jo pari viikkoa ja ruokavaliosta oon yrittänyt karsia ruokia. Mutta ei oo helppoa, kun syö jo 4 ateriaa päivässä ja kaikki mitä nyt syödään on ennen sopinut ja tällä hetkellä valikoima on jo aika suppea.
Viimeset pari päivää vatsa ollut tosi kipeä.
Olisko mitään ehdotuksia, että miten kannattaisi edetä? Antaa vaan yhtä kasvista 4x päivässä? Vähentää aterioita ja imettää sitten useammin?
:ashamed:
 
Alkuperäinen kirjoittaja öä:
mitä syö?

Tällä hetkellä enää kaurapuuroa, luumusosetta, perunaa, porkkanaa, bataattia, parsakaalia ja banaania.
Nyt ainakin tuon puuron jätän pois ja tänään annan vaan perunaa ja porkkanaa. Mikään noista ei ole aikaisemmin aiheuttanut vatsavaivoja.
 
Jotkut suosittelevat vyöhyketerapiaa ja vatsan hierontaa myös. Lisksi kannattaa tsekata nuo ruuat, koska niistä kait ne tulee. Mutta ota avuksi nuo, jos helpottaisivat. Ilmavaivat ei oo tosiaan kovin kivoja.
 
Jätä se parsakin pois varuiksi. Meillä tuli hedelmistä yllättäen vaivoja vaikka oli syönyt jo kuukauden päivät eli vatsa voi herkistyä vähitellenkin. Päärynä tuntuu olevan hyvin siedetty. Ootko itse syöny jotain joka aiheuttas maidon kautta vaivoja vauvalle???
 
Pidä vatsallaan tai sylissä kakitus asennossa, auttoi meillä, jolloin pierut tuli pois. Muista antaa riittävästi nestettä, ihan vettäkin. Banaani kovettaa vatsaa, kokeile mustikka sosetta, joka yleensä rauhoittaa vatsaa. Älä kuituja ainakaan jätä pois, ne auttaa myös vatsan toimintaa.
 
nyt on lepän siitepölyaika, joten voi oireilla koivu-leppäristireagoiville kasviksille. Noista ensimmäisenä tulee mieleen porkkana. Jos se on nyt sopimaton se voi sopia taas koivuajan jälkeen (ja mennä sopimattomaksi taas syksyllä pujoaikaan, se on pujoristireagoivakin).
Kasvisten kunnollinen keittäminen vähentää allergisoivuutta.
 
Alkuperäinen kirjoittaja niin:
Jätä se parsakin pois varuiksi. Meillä tuli hedelmistä yllättäen vaivoja vaikka oli syönyt jo kuukauden päivät eli vatsa voi herkistyä vähitellenkin. Päärynä tuntuu olevan hyvin siedetty. Ootko itse syöny jotain joka aiheuttas maidon kautta vaivoja vauvalle???

Hedelmät ollaan kokonaan jätetty pois, paitsi tuo luumu ja banaani. On joillekin hedelmille allerginen, mutta sekin vielä selvittämättä että mille kaikille. Omena vasta kokeiltu ja siihen naama reagoi heti.
Itsekään en ole mitään erityistä syönyt.


 
meillä tosi allerginen lapsi ja ite jättäsin pois kauran, perunan ja parsakaalin. luumuakin miettisin... jättäsin jokuseksi päivää vain ruuiksi bataatin, banaanin, ??lihan??? (meillä vain possu ja hirvi) sekä sitten lisäisin kotimaisia marjoja ?puolukka mustikka? kokeilisin myös maissia? puuron tilalle ottaisin 5kk iästä alkaen olevaa muksu riiripuuroa johon tuon bataatin ja lihan ehkä maisin sekoitaisin ja toisella ruokaa banaania/marjoja riisipuuro. sitten jollain ruualla vaan banaani,marjoja soseena. tattari on myös hyvää sen riisipuuron kans ja perunan tilalta voi kokeilla myös jamsia. sen kuitenkin tiiän et peruna aiheuttaa monelle oireita eikä sitä ulkomailla edes pienille anneta, suomessa kyllä...en tiedä miksi. mutta nämä edellä olevat meillä lähes kaikelle allergisella 7kk lapsella käytössä. tsemppiä ruokasalapoliisin työhön!
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
nyt on lepän siitepölyaika, joten voi oireilla koivu-leppäristireagoiville kasviksille. Noista ensimmäisenä tulee mieleen porkkana. Jos se on nyt sopimaton se voi sopia taas koivuajan jälkeen (ja mennä sopimattomaksi taas syksyllä pujoaikaan, se on pujoristireagoivakin).
Kasvisten kunnollinen keittäminen vähentää allergisoivuutta.

Onko jotain nettisivua mistä löytyisi näistä enemmänkin infoa. Kahdella isommalla lapsella ei minkään näköisiä allergioita tai ongelmia ruokien suhteen ja musta tuntuu että olen ihan pihalla tän kolmosen kanssa :ashamed:
 

Yhteistyössä