Vauva

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja omassa huoneessa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

omassa huoneessa

Vieras
Meillä on reilu 7 kk huono nukkuja ja pohdinkin nyt omaan huoneeseen siirtymistä. Pelkään kuitenkin itse väsyväni yhä enemmän, jos edelleen pitää yhtä usein ravata hyssyttelemässä kuin nytkin. Haluaisinkin vähän kuulla kokemuksia - missä vaiheessa siirsitte vauvan omaan huoneeseen nukkumaan ja miten vauvat nukkuvat vanhempien huoneessa vs. omassa huoneessaan? Onko siis kellään reilu puolivuotiasta, joka nukkuu hyvin yönsä vanhempien huoneessa? Ja millaisessa tilanteessa siirsitte omaan huoneeseen; kannattaako siis tällaista tunnin välein herääjää edes sinne siirtää, meneekö vain hullummaksi? Kiitos kokemuksista!
 
Moikka,
meidän tyttö siirtyi omaan huoneeseensa samassa iässä kuin teidän vauva (n. 7 kk) kun muutettiin kaksiosta kolmioon. Hän on myös ollut levoton nukkuja, joka on kausittain herännyt jopa kerran tunnissa. Pelkäsin joutuvani ravaamaan entistä enemmän tai sitä etten kuulisi hänen heräävän, sillä huoneet ovat usean metrin päässä toisistaan (toki ovet ovat auki).

Siirrosta on kuitenkin pelkästään hyviä kokemuksia! Nykyään kaikki nukkuvat paremmin, kun emme herää toisiemme ääniin. Joskus on huonompia öitä, jolloin hän herää ehkä viitisen kertaa kaipaamaan tuttia. Vanhempi ehtii kuitenkin heräämään paremmin matkalla toiseen huoneeseen =) , ja olemme myös oppineet odottamaan ja kuuntelemaan, josko vauva vaan näkee unia.

Tyttö on oppinut kolistelemaan pinnasänkyä, jokeltamaan äänekkäämmin tai huudahtamaan kun on tarvetta apuun. Joskus aamuisin hän on ilmeisesti kauankin hereillä, mutta loikoilee tyytyväisenä sängyssä ja hymyilee kuin Hangon keksi vanhemmat nähdessään!
 
Kiitos vastauksestasi! Meidänkin vauva heräilee pahimmillaan 1-2 krt tunnissa ja tämä usein myös silloin, kun emme itse ole vielä menneet nukkumaan ja hän saa kaikessa rauhassa nukkua makuuhuoneessamme. Mutta ehkäpä rohkenen silti ainakin kokeilla tuota omaa huonetta...
 
hei. meidän tyttö on ollut aina tosi herkkäuninen. siirsimme hänet omaan huoneeseen jo 4kk ikäsenä ja oli erittäin hyvä ratkaisu!alkoi nukkumaan heti paremmin. nyt 8kk ja osaa aika kivasti ite nukahtaa yöllä uudestaan. välillä nukkuu 12h putkeen, välillä tietysti huonompia öitä. pienempänä heräili jatkuvasti... kannattaa kokeilla omaa huonetta :) jos ei onnistu, voi siirtää aina takaisin.
 
Meillä siirrettiin poika omaan huoneeseen 6kk:n ikäisenä. Ja kyllä on siitä lähtien yöt nukuttu paremmin, kun myös vauvalla on oma rauha nukkua. Kannattaa kokeilla!
 
hei!

Me siirsimme tytön omaan huoneeseen jo reilun 2 kk ikäisenä, syinä lähinnä se ettei pinnasänky mahtunut makuuhuoneeseen, siihen asti nukkui pienessä sängyssä joka meidän sängyn vieressä. Alusta asti omassa huoneessa nukkuessa herännyt kerran yössä ja nyt muutaman kerran nukkunut 8 tuntia putkeen. Tosin kokemusta meillä ei ole vielä kun reilut pari viikkoa.

""Pelkäsin"" etten itse saa nukutuksi kun vahdin ääniä, mutta alusta asti olen nukkunut siihen asti kun rupeaa ""ruokailuääniä"" kuulumaan. Eli pieniin ääniin en ole herännyt ja tyttö nukkuu tyytyväisenä.

Nyt joulunaikaan kyläillessä tyttö nukkui kopassa meidän sängyn vieressä ja heräili 1-3 krt yössä, eli useammin kuin kotona. Meillä ainakin äiti ja tyttö nukkuu paremmin kun olemme omissa huoneissa, isä nukkuu joka tapauksessa... :)
 

Yhteistyössä