Vauva vierastaa muita vauvoja

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kutvonen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

Kutvonen

Vieras
Meillä ollut sellainen tilanne jo alusta asti, nyt lapsi 10 kk ja pelkää kovasti muita pieniä lapsia, eli itkee ja hautautuu äidin syliin kun lapsi tulee lähemmäs ja ehkä jopa käyttää ääntään. Kauanko mahtaa tämä vaihe kestää? Auttaako "siedätyshoito" eli että sitkeästi vaan tutustutan muihin lapsiin huudosta huolimatta, vai olisiko parempi vältellä pelottavia tilanteita? Onko muilla ollut vastaavaa? mielestäni kummallisen tilanteesta tekee sen, ettei vierasta aikuisia eikä isompia lapsia (jotka jo puhuvat kuin aikuiset), vaan vauvoja ja taaperoita!
 
Nimenomaan anna lapselle aikaa. Pakottaminen ahdistaa vaan lisää. Toisilla on vaan pitkä harkinta-aika. Juttele lapsesi kanssa ja rohkaise, mutta älä pakota. Muista kehua heti kun lapsi ei esim itke tai hautaudu. Se rohkaisee niin paljon paremmin kuin pakottaminen. Ja muista muistuttaa kuinka hienosto lapsesi osasi olla muiden lasten lähellä, vaikka se hetki oisi yhden sekunnin mittainen.
 
Kiitos vastauksista. Toivon mukaan tuo vaihe menee ohi, on niin turhauttavaa tavata muita äitejä ja vauvoja, kun toinen pelkää niin tosissaan vaikka saa olla sylissäni koko ajan, enkä mihinkään leikkiin pakota.
 

Yhteistyössä