vauva ei viihdy

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jensku
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

Jensku

Vieras
Poika nyt 7 vko ikäinen eikä viihdu vaunuissa ollenkaan. Vaunuissa ei ole liian kuuma ja aurinkokaan ei paista silmään...onko kellään samanlaista tapausta? Ei voida käydä edes ulkona kävelyllä=(.
 
Meillä poika (nyt 3kk) viihtyi kyllä vaunuissa ihan ok, mutta oma sänky ei tahtonut kelvata. Tässä muutamia juttuja mitä tein ja pikku hiljaa alkoi petikin kelvata:
- En laittanut suoraan puhtaita liinavaatteita petiin vaan pidin niitä oman tyynyni alla tai pojan leikkialusta alla ensin päivän pari. Tämä sillä että tuli tuttuja tuoksuja sänkyyn, eikä tuoksunut vain pesuaine.
- MEillä oli alusta asti pojalla unilelu, pieni pehmeä pitkän mallinen nalle. Johon sama tuoksuasia tehtiin jo ennen syntymää. nyt nalle on elintärkeä unille mentäessä. Suloinen kun sitä rutistaa ja syö korvaa jos tutti ei ole suussa.
- Hieman pysty asento sekä vaunuissa että sängyssä auttaa vauvan hengittämistä.
- vaunuissa ehkä kannattaa laittaa kyljellä pidettäessä jotain seläntaakse jotta tärinässä vauva pysyy tukevasti eikä "vaapu" vaunujen mukana jos tulee kuoppia.

Tämmösiä, kenties apua?
 
Alkuperäinen kirjoittaja Jensku:
Poika nyt 7 vko ikäinen eikä viihdu vaunuissa ollenkaan. Vaunuissa ei ole liian kuuma ja aurinkokaan ei paista silmään...onko kellään samanlaista tapausta? Ei voida käydä edes ulkona kävelyllä=(.

Siis miten ei "viihdy"? Huutaako vai mitä? Vaunuiletkö nukuttaaksesi vauvaa vai vain muuten ulkoilluttaaksesi häntä? Ei 7 viikkoisella mitään omaa tahtoa vielä ole joten ehkä vika on vaunuissa/vaatetuksessa/asennossa tms. Mutta jos kaikki on mielestäsi ok, pidä tauko vaunuilusta ja käytä esim. kantoliinaa ja kokeile vaunuja myöhemmin. Kyllä ulkona voi käydä ilmankin vauniuja ja liinassakin voi nukkua.

 
Onko vauva varmasti kylläinen? Omanikaan ei viihtynyt vaunuissa, tai missään muuallakaan kuin rinnassa kiinni. Puhuin asiasta joka käynnillä neuvolassa ja pohdin riittääkö maito ja aina vakuuteltiin että hyvin kasvaa ja painoa tulee. 4-viikkoisena aloin antaa reilummin korviketta lisänä ja vauva muuttui oitis tyytyväisemmäksi.
 
Vauva alkaa heti huutamaan kun lasken vaunuihin..yleensä lähdemme kokeilemaan ulkoilua syötön jälkeen eli kylläinen poika on! Rintarepussa viihtyy paremmin, mutta ei aina sitäkään voi käyttää, varsinkaan näillä helteillä. Vauvahan olisi suorassa auringonpaahteessa. Kaipa sitten pitää odottaa tilaisuutta kun vauva on todella väsynyt niin nukkuisi siellä. Välillä tullut mieleen, että vauvalla menee hermot sen takia kun ei näe vaunuista ympärilleen..meinaan heti kun ottaa sieltä pois, loppuu huuto ja silmät tarkkailevat lautasen kokoisina! Mutta ei kai näin pieni vielä vaadi koko ajan tarkkailtavaa??
 
Meillä ihan sama homma, taisi alkaa noihin aikoihin tai vähän myöhemmin (aiemmin viihtyi kyllä ja nukahti aina, kun vaunut lähtivät liikkeelle). En ole muuta keksinyt kuin ottaa rintarepun mukaan, ja laittaa siihen tarvittaessa. Ainoa vaan, että helteellä se tosiaan on hankalaa.

Nyt poika on kohta 4kk, niin otettiin koppa pois ja nostettiin ratasosaa hieman niin, että näkee. Ja heti viihtyi paremmin. Kyllä meillä on tosiaan jo tuolta vajaa parikuukautisesta asti kaivannut katseltavaa, jos on hereillä.

Mutta siis ei ole vastausta mullakaan.
 

Yhteistyössä