Vatsatauti vai jotain muuta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Toissa päivänä (ke) alkoi yhtäkkiä melko voimakas vatsakipu. Muistaakseni sattui keskelle vatsaa? Illalla huomasin että juokseminen ja hyppiminen sattui kamalasti. En silti miettinyt asiaa sen kummemmin kun vatsakivut on hyvin tuttuja (endometrioosi epäilys). Pahin kipu meni ohi mutta vatsaan sattuu vieläkin. Kipu voimistuu jos painan alavatsaa oikealta puolelta.
Eilen alkoi yhtäkkiä vesiripuli. Edelleen vatsa aika sekaisin. Oksentanut en ole. Olo on hieman väsynyt ja heikko muttei sietämättömän huono.

Voiko tämä olla esim. vatsatautia? Kuukautiset olivat vähän aikaa sitten eikä kipu muutenkaan ole kuukautiskipujen tyyppistä.
 
Kukaan voi tietää, mikä sinua juuri nyt vaivaa. Siihen tarvitaan tutkimuksia ja sinuna kävisin lääkärissä jos vatsakipu jatkuu tai uusiutuu. Vatsan alueen kiputilojen syytä on vaikea määrittää ilman kunnon tutkimusta, koska vatsaontelossa on niin monta elintä, jossa voi olla tulehdus tai tukos tai jokin muu kipua aiheuttava vaiva.
 
Kukaan voi tietää, mikä sinua juuri nyt vaivaa. Siihen tarvitaan tutkimuksia ja sinuna kävisin lääkärissä jos vatsakipu jatkuu tai uusiutuu. Vatsan alueen kiputilojen syytä on vaikea määrittää ilman kunnon tutkimusta, koska vatsaontelossa on niin monta elintä, jossa voi olla tulehdus tai tukos tai jokin muu kipua aiheuttava vaiva.
Jos on syönyt levää, tulee tuollaisia kipuja, kouristuksia. Kestää monta päivää. Oletko syönyt jäätelöä?
 
Tai oletko syönyt jotakin, mihin on laitettu hyytelösokeria? Dansucker:

"Hyytelösokeri Multi on 100 % kasvipohjainen tuote. Sen hyytelöimisaineina on karrageeni ja johanneksenleipäpuujauhe. Hyytelösokeri Multi sopii myös kasvisruokavaliota noudattaville.

Nimestään huolimatta Hyytelösokeri Multi ei sovi lisäkehyytelöiden valmistukseen. Käytä herukkahyytelöihin yms. Taloussokeria, Hillosokeria tai Hillo-marmeladisokeria.

Miten Hyytelösokeri Multi eroaa ”perinteisestä” Hyytelösokerista?

- Hyytelösokeri Multin hyytelöimisaineet ovat karrageeni ja johanneksenleipäpuujauhe, joiden ansiosta tuotetta voi käyttää myös maitotaloustuotteiden, kuten kerman kanssa. Perinteisen Hyytelösokerin hyytelöimisaineena on pektiini, joka on tehokas hyytelöittäjä, mutta vaatii toimiakseen suhteellisen happaman ympäristön, minkä johdosta tuote ei sovi käytettäväksi maitopohjaisten tuotteiden kanssa.

- Hyytelösokeri Multia tarvitaan hyytelöinnissä Hyytelösokeria enemmän: karrageeni ja johanneksenleipäpuujauhe eivät ole yhtä tehokkaita hyytelöittäjiä kuin pektiini. "
 
Umpisuolta mietin itsekin mutta kun oireet alkoivat jo toissa päivänä... Jos syypää olisi umpisuoli, kai se olisi tehnyt sairaalloisen huonon olon jo aikoja sitten?

-aloittaja
 
Umpisuolta mietin itsekin mutta kun oireet alkoivat jo toissa päivänä... Jos syypää olisi umpisuoli, kai se olisi tehnyt sairaalloisen huonon olon jo aikoja sitten?

-aloittaja
Voi se vaivata kauankin ennen puhkeamista.

Sanotaan, että jos hyppiminen pahentaa kipuja paljon tai ei kärsi hyppiä lainkaan, niin silloin syyllinen on todennäköisesti umpisuoli.

Soita nyt ainakin päivystykseen.
 
Vesiripuli viittaa kyllä siihen, että sun täytyisi käydä antamassa näyte. Minkälainen ruokavalio sulla on? Sienistä tulee myös kovat vatsakivut, mutta ei sentään vesiripulia. Vaikea sanoa, kun et kerro ruokavaliosta tai juomista mitään.
 

Yhteistyössä