Vastasyntyneen painon nousu ja imetys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nippeliini
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

Nippeliini

Vieras
Tyttövauvani on nyt 10 päivän ikäinen. Hän syntyi rv 38+0, painoi 2882, kotiinlähtöpaino 3 vrk syntymästä oli 2680. Eilen kävimme (ikää i viikko) punnituksessa neuvolassa ja paino ei ollut vielä noussut kotiintulopainosta, ei onneksi laskenutkaan. En ole mikään imetysintoilija, mutta haluaisin ainakin pari kolme kuukautta täysimettää toista lastani, koska ensimmäisen (syntyi keskosena rv 35) kohdalla imetys ei oikeen onnistunut, kun panikoin hänen painonnousuaan ja annoin alusta saakka (neuvolan ohjeiden mukaan) lisämaitoa.

Kuulen mielelläni mielipiteitä ja kokemuksianne alkuvaiheen painonnoususta ja siitä, miten maidon tuloa ja kertymistä voi itse auttaa. Tiedän oppaiden neuvot tiheästä imetyksestä ja ruokavaliosta ja levosta....Imetän n. 3 tunnin välein ja sekin vaatii jo sen, että vauva pitää ainakin välillä herätellä syömään.
 
Oma vauvani on kasvanut tosi hurjaa vauhtia heti syntymästä lähtien ihan vaan rintamaidolla. Vähän henkimaailman asioita nämä imetysjutut tuntuvat olevan. Itse en ole kyseenalaistanut imetykseni onnistumista missään vaiheessa, imettänyt tiheästi ja pitkään, juonut paljon vettä ja maitoa ja mässäillyt aika estottomasti juuri alkuvaiheessa. Nyt viiden kuukauden jälkeen syön jo melko normaalisti, vähän yläkanttiin tosin, ja juon edelleen runsaasti. Enkä vieläkään kyseenalaista maidon riittävyyttä - eli positiivista asennetta ahdistuksen sijaan. Painokin tippui heti lähtölukemiin mässäilystä huolimatta. Mahtaakohan perhepedillä olla jotakin tekemistä asian kanssa?
 
Paljonko vastasyntyneen, siis ikää pari viikkoa, pitäisi imeä? Poikamme, yli 4kg syntyessään, imee kerralla vain n. 15 min. ja harvakseltaan. Siis nukkuu välillä 4 tuntia, jopa 5 - 6 tuntia.
 
Tais ap kysyä vauvan painonnoususta..

Meillä poika syntyi painaen 2420 g, sairaalasta kotiin lähtiessä paino oli tippunut 2280 g.. Päästiin heti seuraavana päivänä käymään neuvolassa (meillä oli tiukka painonseuranta koska vauveli niin pieni) ja silloin oli muistaakseni 2330 g. Tästä viikko eteenpäin paino ei noussut, mutta sen jälkeen rupesi nousemaan! Parhaimmillaan yli 500 g /vko tuli.. Mutta yleensä n. 200 g. Kahden kuukauden kontrollissa poika painoi 3750 g. Nyt, 2,5 kk ikäisenä painaa kotivaa'an mukaan n. 4,5 kg. Kun ylitettiin 3 kg päästiin pois siitä tiiviimmästä painotarkkailusta!

Me kanssa jouduttiin alkuun herättelemään vauvaa syömään, mutta kun paino lähti nousuun rupesi hän itse huolehtimaan ruokailuista. Uskalsin vähän ennen kuukauden ikää jo lakata katsomasta kelloon ja antaa toisen huolehtia oikeista ruokailuajoista! =) Lisämaitoa annettiin vain sairaalassa, ja nyt jouduttu antamaan muutaman kerran illalla kun tyhjentää molemmat rinnat mutta on vielä nälkäinen!!

Tsemppiä teille, kyllä se paino siitä lähtee nousuun!! =)
 
Niin ja vielä imettämisestä, mä alkuun pumppailin maitoa ja annettiin pullosta koska pieni oli niin pieni ettei jaksanut imeä. Lopulta alkoi imeä rinnalta rintakumin avulla ja sitä käytetään edelleen (ei suostu imemään ilman). Sähän saat itse kasvatettua maitomäärää jos pumppailet syöttöväleillä, mutta vauvakin kyllä huolehtii määrän kasvatuksesta sitten kun sen aika tulee.
 
Meidän tytteli syntyi raskausviikolla 38+4 ja painoi 2680g syntyessään ja kun sairaalasta lähdettiin paino oli 2500g. Mulla oli alussa myös kamala paniikki imetyksen kanssa, että saako pieni tarpeeksi maitoa. Toinen kun nukkui melkein suurimman osan ajastaan ja jouduttiin aina herättelemään syömään. Alussa paino ei noussut kamalaa vauhtia, mutta kun sain itse itsevarmuutta vauvan imetykseen niin pano lähti hurjaan nousuun, jopa 500g viikossa tuli painoa lisää.. :) Eli kyllä se imetys siitä varmasti alkaa sujumaan, kun vaan sinnikkäästi ja tiuhaan imettää ja uskoo itseensä.
 
Oon samalla kannalla kuin tuossa edelläkin joku, että kannattaa luottaa siihen että luonto hoitaa asian. Mitä enemmän sitä maidon riittävyyttä panikoi, sitä varmemmin se maidon määrä ehtyy. Antaa lapsen syödä kun syö, niin kauan kuin syö, ja luottaa siihen että tarpeeksi tulee.
Meilläkin ekat kaksi viikkoa heräteltiin syömään jos meni yli 3 tunnin, yöllä annettiin nukkua 4 tuntia kerrallaan. Sen jälkeen oli paino noussut lähelle syntymäpainoa, ja siitä lähtien ei kelloja tuijoteltu eikä maidon määrästä huolehdittu. Ja nyt on kymmenkiloinen jässikkä jaloissa pyörimässä (ikää 10kk). Niin ja sinulle Minkä verran?: Meidän poikakin söi maksimissaan 15 min kerralla, eli yleensä vain yhden rinnan kerrallaan. Annoin toisen rinnan sitten noin puolen tunnin kuluttua, silloin jaksoi taas syödä. Ja nukkui hyvin päälle :)
 
Oli alkuun aikas paljon probleemaa siinä, kun vauvan paino ei noussut/ väliin jopa laski. Aloin antaa korviketta 3 t välein, pumppasin yhtä usein maitoa pakkaseen. Th:n mukaan olis varmaan riittänyt, että olisin syöttänyt tiuhempaan. Eli tiheät syöttövälit alkuun, niin maidontuotanto tehostuu.

Tsemppiä!
 
Meidän tyttö oli syntyessään 3100 g ja kotiin lähtiessä 2900. Kahtena ensimmäisenä päivänä sairaalassa sai lisämaitoa, mutta muuten on ollut täysimetyksellä. Kotiin tultuamme (olimme sairaalassa viikon) ei tyttö syönyt aluksi kuin 15 minuuttia kerralla ja nykyään 2 kk iässä vain vajaan 10 minuuttia. Ja siis yhtä rintaa vain kerralla. Hyvin tulee kylläiseksi ja paino nousee jopa normaalia reilummin. Eli hätäile, muista vain pitää itsestäsi huolta ja syödä ja juoda hyvin ja terveellisesti.
 
Tuota maidontuotantoa voi toki yrittää lisätä pumppaamalla ja tiheämmillä imetyksillä, mutta maidon tulo ja määrät on myös aika yksilöllisiä. Meillä poika syntyi rv37+4 3,8kg ja kotiutuessa painoa oli 3,5kg. Kotona jatkettiin imetyksen (n.45min) lisäksi pulloruokinnalla joka aterialla (3h välein), mutta silti painokontrollissa neuvolassa 11pv:n ikäisenä painoa oli 3,2kg. :( Sitten jatkettiinkin lyhentämällä imetykset max 30min ja reilummin pullosta ja paino lähti mukavasti nousuun ollen vihdoin 3vk:n iässä takaisin syntymäpainossa. Nyt ollaan taas vähennetty pulloa ja lisätty imetystä ja n. kaksi imetyskertaa päivässä poika pärjää ihan ilman lisämaitoa ja paino on noussut edelleen 200-300g/vk. Täysimetykseen tässä kovasti tähdätään ja onneksi poika ei ole ruvennut pulloruokinnan takia hyljeksimään rintaa. Mutta joillain äideille, kaikesta yrityksestä huolimatta, maitoa ei vain tule tarpeeksi ja lisämaito pullosta on tällöin tarpeen!

Meillä alkuvaiheessa oli myös ongelmana se, että poika ei herännyt itse syömään ja osoittanut millään tavalla, jos jäi nälkäiseksi. Eli painonlaskusta päätellen maitoa ei tullut tarpeeksi, mutta poika oli ihan tyytyväinen oloonsa. Eli oppaiden neuvot "maitoa tulee tarpeeksi, jos lapsi vaikuttaa tyytyväiseltä" eivät nekään aina pidä paikkansa.. :-/
 
Teillä vaihtui siis puntari tuossa välissä, edellinen punnitus sairaalassa ja nyt neuvolassa? Se voi hyvin tehdä muutaman sadan gramman eron painoon, mikä on jo merkittävä ero tuossa alkuvaiheessa. Vain samalla puntarilla tehdyt nakupainot ovat vertailukelpoisia. Myös juuri vaihdettu iso vaippa vaikuttaa noina alkupäivinä. Syntymäpaino tulisi saavuttaa 14 vrk mennessä.

Voit tehostaa imetystä näin:
http://www.imetys.fi/itu/imetyksen_tehostaminen.pdf

Tuleeko vrk:ssa ainakin 5 pissavaippaa ja 1-2 kakkavaippaa? Tsemppiä, kyllä se paino siitä lähtee ylöspäin.
 
Noissa puntareissa voi helposti tosiaan olla 100-200g eroja. Meillä oli painokontrolli aikoinaan neuvolassa, josta passitettiin synnytyssairaalaan tarkastukseen ja siis sairaalassa seuraavana päivänä paino oli tippunut 160g verrattuna edellisen päivän neuvolapunnitukseen! ja noin pienissä lukemissa sadankin gramman heitto on suuri!
 
Alkuperäinen kirjoittaja Minkä verran?:
Tiedän mitä ap. kysyi, mutta kun kysymäni asia liittyyy vastasyntyneen imetykseen, niin ei kai tarvi aloittaa uutta ketjua?

Tarkotin kylläkin tuota ketjuun toisena kirjoittanutta.. Kirjoitettiin suht samaan aikaan vastaukset.
 
Kiitos vastauksista. Huomenna neuvolan täti tulee kotikäynnille ja taas punnitaan. Tosin taas on eri vaaka kuin sairaalassa tai maanantaina neuvolassa, joten ihan tarkkaa tulosta ei saa. Kuten joku huomauttikin, 100 g heitto vaa'assa on pientä, mutta vauvan painonnousun tarkkailussa tuo on jo iso määrä!
 
Meillä th:n kotiin tuoma elektroninen vaaka näytteli ihan mitä sattuu, joten älä masennu, vaikka tulos ei olisi rohkaiseva. Kun menimme sen jälkeen neuvolaan, vauva oli muka alle viikossa yhtäkkiä saanut yli 700 g painoa, kun aiemmin ei vaa'an mukaan juuri yhtään.

Kun vauvalla tulee vaippoja, on jäntevä ja välillä virkeänä hereillä, hän voi ihan hyvin. Voit koittaa tankata häntä tarjoamalla kolmatta, neljättä jne. rintaa imetyskerroilla.
 

Yhteistyössä