Vasemmistolainen Kiina kiihdytti viime vuonna hiilivoimaloiden rakentamista

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Missä vasemmisto, siellä ongeIma.
"Kiina aloitti viime vuonna 94,5 gigawatin edestä uusien hiilivoimaloiden rakennushankkeita. Luku on korkeampi kuin kertaakaan sitten vuoden 2014.

Uuden hiilivoiman määrä vastaa noin viisinkertaisesti Suomen koko sähköntuotantokapasiteettia. Kiina on maailman suurin hiilidioksidipäästöjen tuottaja."
 

Missä vasemmisto, siellä ongeIma.
Niin tosi.
Se uusi Ameriikan presidentti, mikä sen nimi nyt olikaan, on myös sitä mieltä, errä fossiili voima on tulevaisuuden voima.
 
Uutisesta
"mutta uusiutuvaa tuotantoa syntyi monin verroin enemmän.

"Kiina rakensi 356 gigawattia tuuli- ja aurinkovoimaa, mikä on moninkertaisesti enemmän kuin hiilivoiman lisäys."

"Reutersin mukaan Kiina rakensi peräti 356 gigawattia tuuli- ja aurinkovoimaa viime vuonna eli monin verroin enemmän kuin hiilivoimaa. Yhteensä maassa on jo 1 200 gigawattia uusiutuvaa tuotantoa.

Kiina on sulkenut viime vuosikymmenellä yli sata gigawattia vanhentuneita hiilivoimaloita."
 

Yhteistyössä