Vanhojen kansanedustajien palkkioihin tuntuva korotus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
https://yle.fi/uutiset/3-10745845

Muutama lainaus jutusta:

- Käytännössä palkkioon tulee noin 300 euron korotus.

- palkkiotoimikunta perustelee korotusta sillä, että tavoitteena on pitää kansanedustajien palkkioiden kehitys ja taso tasapainossa yleisen ansiokehityksen kanssa.

- edellisen kerran palkkioita nostettiin melko tarkkaan vuosi sitten.

On se hyvä, että on edes yksi kohde josta EI leikata vaan rahaa pikemminkin lisätään vuosi vuodelta....
 
Ja korottaa voisi runsaasti! Palkkioiden pitäisi olla niin hyviä, että saataisiin tasokkaita kansanedustajia. Se hyödyttäisi meitä kaikkia. Palkka on oleellinen asia kun kilpaillaan kyvykkäästä, osaavasta ja tuottavasta työvoimasta.
 
Ja korottaa voisi runsaasti! Palkkioiden pitäisi olla niin hyviä, että saataisiin tasokkaita kansanedustajia. Se hyödyttäisi meitä kaikkia. Palkka on oleellinen asia kun kilpaillaan kyvykkäästä, osaavasta ja tuottavasta työvoimasta.
Totta. Mutta sitten taas toisaalta. Miten on mahdollista, että on esimerkiksi kokoomuslainen ekonomisti, joka kannattaa monetaristista talouspolitiikkaa ja demaritaustainen ekonomisti, joka kannattaa keynesiläistä talouspolitiikkaa. He eivät voi olla molemmat samaan aikaan oikeassa. Kumpikin on samalla tavalla koulutettu huippupalkkainen ammattilainen. Kumpi pitää valita Eduskuntaan? Miksi molemmat pääsevät läpi vaaleista, vaikka toinen on ilmiselvästi väärässä?

Kyse on arvovalinnoista. Sen arvovalinnan osaa tehdä kuka tahansa. Jos kokoomuslainen ekonomisti on oikeassa, kokoomuslainen hitsaaja on luultavasti myös oikeassa samalla kun demarien viisaimmat ja koulutetuimmat ovat väärässä. Jos SDP:n ekonomistiedustaja on oikeassa, työtön yksinhuoltajaäiti Karjaalta on luultavasti myös oikeassa samalla kun Kokoomuksen tummapukuinen asiantuntijakaarti lyö kätensä kakkaan. Onko parempi äänestää oikeassa olevaa idioottia vai väärässä olevaa tohtoria?

Politiikka ei ole asiantuntija-ammatti, vaan arvojohtajuuteen perustuva ammatti. Asiantuntijuus tulee asiantuntijoilta. Virkamiehiltä ja valiokuntiin kuultavaksi kutsutuilta oppineilta.
 

Yhteistyössä