vaikea ymmärtää miksi perusduunarit ja tavalliset työläisperheet äänestää

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ääni vasemmistolle
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

ääni vasemmistolle

Vieras
kokoomusta ja keskustaa. Suurin osahan suomalaisista on tavisduunareita.
Haluavatko he kuitenkin olla jotenkin varakkaampia kuin ovatkaan ja siksi äänestävät itselleen sopimattomia puoluita jotka eivät aja lainkaan heidän ja meidän asioita?
Suurimmat puoleethan aina tulee näistä kokoomuksista jne.

KUMMA JUTTU?
 
No kokoomus on viime aikoina lyöny kovasti sellasta ihmisen asialla suurella korvalla :laugh: rumpua, että se varmaanki hämärtää sitä millä asialla oikeesti ovat ja että se on porvari puolue. On sitte kampanja onnistunu.
:wave: Samaa ihmettelen minä.
 
Tuntuu että vain keskustassa on edes jotain järkeä joten äänestän sitä.
Ajavat eniten omia asioitani, mutta en todellakaan kuulu mihinkään "varakkaisiin".
Vasemmistoa en ole äänestänyt koskaan, enkä äänestä.
 
..en todellakaan keskustaa enkä kokoomusta...ei ole köyhän kansan tai tavankaan duunarin asialla ja mitäs on esim.Sdp saanut aikaiseksi...ei mitään!!

Kokonaisuutta aatellen kaikki jauhavat samaa p...a..ja mitä korkeemmalla palli ja pääkoppa sitä vähemmän tajutaan tavan pulliaisen elämisestä ja elämisen kalleudesta yhtään mitään!

Mutta kun olen äänestänyt niin saampahan ihan rauhassa narista...
 
Ehkä siksi, että jos äänestää kovin vasemmalta esim. vasemmistoliitto, niin silloin haluaa Suomea voimakkaammin vasemmalle. Vaikka olisikin työläinen, niin ei silti välttämättä halua esim edelleen korottaa maailman kolmanneksi korkeinta verotusta. Ehkä joku haluaa siirtää painopistettä hieman enemmän oikealle?
 

Yhteistyössä