Vagifem

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 49 vee
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
4

49 vee

Vieras
Onko kokemuksia tästä lääkkeestä?

Sain sitä otettavaksi kaksi kertaa viikossa ja aloitin lääkkeen käytön ihan äskettäin.
Ajattelin kuitenkin, että kun oireita ei ole ollut ihan jatkuvalla syötöllä, ainoastaan tietyssä vaiheessa kuukautta menneet pahemmiksi, niin pitääkö tuota lääkettä käyttää säännöllisesti, vai voiko käyttää ainoastaan sinä pahimpana kautena, kun oireet ilmaantuvat?

Kuukautiset siis tulevat vielä, mutta ovat epäsäännölliset.
Olen huomannut, että oireet on pahempina silloin, kun vuotoväli heittää alakanttiin.
Syksyllä jäi yhdet menkat pois kokonaan ja sinä aikana ei ollut minkäänlaisia oireita. Olo oli mitä mainioin, pitkästä aikaa.
Kummallista, mutta näin se vain oli.
Hikoilua ei juurikaan ole, muita muita vaivoja sitten ajoittain senkin edestä.
Ne vaivat Vagifem tuntuu nyt kuitenkin poistavan.
 
Vagifem on vaihdevuosiongelmiin tarkoitettu estrogeeni lääke. Mielestäni sen säännöllinen käyttö takaa sen, että estrogeenin määrä veressä pysyy tasaisena ja siten ehkäisee vaihdevuosista aiheutuvia vaivoja. Eli kyseessä on lääkeaine, joka tulisi nauttia annettujen ohjeiden mukaisesti, jotta sen hoitava vaikutus olisi mahdollisimman hyvä ja sillä saavutettaisiin tietty hoitovaste. Mitä vanhemmaksi tulet niin sitä enemmän tarvitset korvaavaa hormonia sekä estrogeeniä että progesteronia.
 
Olen käyttänyt Vagifem-puikkoja pari vuotta. Nehän on tarkoitettu vain paikallisesti ehkäisemään emättimen limakalvojen kuivumista. Gynekologin mukaan ne sisältävät niin pienen määrän estrogeenia, etteivät vaikuta mitenkään muihin vaihdevuosioireisiin, joita itselläni ei onneksi olekaan.
 

Similar threads

Yhteistyössä