Vaatekaappiin ulosvedettäviä lankakoreja vai perinteiset hyllylevyt?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja apuja
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

apuja

Vieras
Olen nyt asunut sellaisessa asunnossa, jossa on nuo ulosvedettävät lankakorit. Ne eivät ole kovin syvät. Koen ne huonoiksi, tässä syitä: kun vaatteita pinoaa, kasa jää huojuvaksi. Jos haluaa hyödyntää koko välitilan, niin korin ulosvetomekanismia ei voi käyttää, koska muuten vaatekasa kaatuu. Jos haluaa hyödyntää ulosvetomahdollisuuden, niin silloin täyttö jää vajaaksi, kaapissa on paljon hukkatilaa. Myöskään mitään tavaroita ei pysty pinoamaan tai laittamaan, koska lankakori on sen muotoinen, että tavarat eivät pysyisi siinä heilumatta.

Tätä edellisessä asunnossa oli hyllyt ja sai pinottua seuraavaan hyllyyn asti tukevia pinoja, perällekkin sai tavaraa yms. hyvin ladottua, esim. kirjoja, kosmetiikkaa jne.

Uuteen uudiskohdeasuntoomme on nyt joka makkariin tulossa vakiona nuo lankakorihyllyt, ne eivät ole syviä lankakoreja, vaan just sellaisia mitä meillä nyt on.

Kannattaisko ne vaihtaa hyllyiksi? Kokemuksia puolesta ja vastaan?
 
meillä on lankakoreissa sukat ja alusvaatteet jne.
Haluaisin muille vaatteille hyllyt, mutta en niin syvät kuin mitä kaapit yleensä ovat. Siis osa hyllyistä voisi ollakin, mutta esim. T-paidoille riittäis lyhyempikin tila, sillä nyt ne ovat kahdessa "rivissä", ja takimmaisia on hieman hankala ottaa.
 
itseasiassa kunaloin miettiä, niin haluaisin vaatehyllyiksi sellaset ulosvedettävät (siis koko hyllykkö) hyllylliset kaapistot, mutta sellasii ei varmaan missään valmisteta
 
Me tehtiin ihan itse ja levyjen leveys on noin 30cm ja on hyvät hyllyt, meillä tosin on siinä neliöitä yhtä paljon kuin monella makuuhuoneessa että on tilaa laittaa enemmän hyllyjä. Sukille yms. kaipaisin jotain muuta, meillä ne on nyt laatikoissa, tavallisissa muovipokseissa kaupasta.
 
Ehdottomasti lankahyllyt! Vaatteet saavat tuuletusta! Niitä vaan pitää laittaa tarpeeksi tiheään, ettei tarvi pinota kauheita pinoja päälle, mutta toisaalta ei liian tiheään, että käsi mahtuu väliin laittamaan vaatteita. Itse en ainakaan auo lankahyllyjä kuin harvoin.
 
Onko muuta hyvää syytä kuin vaatteiden tuuletus? Eikö ne säily yhtä hyvänä perinteisissä hyllyissä? Meille ois siis tulossa kaappeihin myös tavaroita, joita on vaikea järjestää lankakoriin, kun ne kaatuu siellä.
 
[QUOTE="aloittaja";23641963]Onko muuta hyvää syytä kuin vaatteiden tuuletus? Eikö ne säily yhtä hyvänä perinteisissä hyllyissä? Meille ois siis tulossa kaappeihin myös tavaroita, joita on vaikea järjestää lankakoriin, kun ne kaatuu siellä.[/QUOTE]

No eivät ne vaatteet siellä umpinaisessa kaapissa tuuletu :D

Meillä on osassa kaapeista nuo lankakorit, enkä tykkää yhtään. Perinteiset hyllyt ovat paljon paremmat ja tukevammat.
 
ok, täällä suurin osa ei myöskään tykkää lankakoreista. Siis tähänastisista vastauksista päätellen. Niin, kun kaapinovet on kokoajan kiinni, eikö se ole yksi hailee tuuletuksen kannalta sitten.
 
Jos mä saisin ite päättää vaatekaappien sisällön, niin ottaisin kyllä ehdottomasti vaan tankoja ja vaatteet hengareihin. Housuille ne omat housutelineet, vai mikskä niitä nyt sanotaan.

Mutta mutta...mieluummin ottaisin kyllä noi ulosvedettävät korit kuin tavalliset hyllyt, koska näkee paremmin sinne ihan taaksekin. Eikä tarvii nostaa siitä eestä jos haluaa jotain sieltä takaa.
 

Similar threads

Y
Viestiä
3
Luettu
2K
V

Yhteistyössä