Ujoileva 2v 3kk poika

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "UjoPiimä"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

"UjoPiimä"

Vieras
Onko teidän reilut 2v pojat kovinkin rohkeita ja reippaita? Meidän reilu 2v poika on erittäin rohkea ja reipas tututussa ympäristössä, mutta auta armias jo ympäristö on vieras tai ihmiset tuntemattomia, niin johan iskee ujopiimä. :) Saattaa roikkua kaulassa yli puoli tuntia. Tai sitten vaatii äitiä/isiä joka paikkaan mukaan, esim. kyläpaikassa pitää istua pojan kanssa toisen lapsen leikkihuoneessa, kun yksin ei "uskalla" siellä olla.

Mietin vaan, että kuinka yleistä tämä ujoilu on tässä iässä?
 
En tiedä kuinka yleistä se on, mutta meidän tyttö oli tuon ikäisenä aivan samanlainen. Nyt 3v9kk ja huomattavasti reippaampi, mutta toisten lasten kanssa ei edelleenkään osaa/uskalla pitää puoliaan. Paitsi oman 2v pikkusiskon kanssa tietysti, sitä komentelee sitte senki edestä.
 
Meillä oli tytön kanssa taannoin aivan sama juttu. Luin silloin, että lasta ei tulisikaan väkisin rohkaista ja tuupata ("no, olehan nyt reipas, mene vain") vaan ennemmin antaa olla ja tankata sitä läheisyyttää siinä sylissä vaikka. Aikansa meillä otti, mutta nyt 4-v:nä tyttö on aivan reippauden perikuva. Tosi rempseä eikä tunnu arastelevan ihan niin mitään.

Että sen pohjalta sanoisin, että on ennemmin ikään kuin luonteeseen kuuluva juttu. Anna sen lapsen ottaa rauhassa oma aikansa, älä anna ymmärtää että on jotenkin "vääränlainen".
 

Yhteistyössä