Tyttö 3,5 v ei halua päiväkotiin, jää sinne itkemään.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
3,5 v on nyt joululoman jälkeen jäänyt päiväkotiin jokaisena aamuna itkemään. Oikeasti aamulla on kahdet itkut: kun lähden aiemmin töihin ja kun isä vie päiväkotiin. Viihtyy silti käsittääkseni päiväkodissa. Hakiessa on iloinen, aamuitkun jälkeen ei olevanhempia kaipaa. Syynä ilmeisesti, että haluaisi mieluummin olla kotona ja ikävöi vanhempia. Mitä tässä nyt voisi tehdä? Töissä onkuitenkin pakko käydä. Olen yrittänyt puhua päiväkodista positiivisesti ja kannustaa.
 
jaa enpä tiedä.
oma 3,5 vuotias viettää parhaillaan pitkää aamua ja leikkii tuossa leikkejään...
onneksi meille on tämä mahdollista.
juuri mietin, että onpas ihanaa kun lapsi saa viettää vapaita ja kiireettömiä aamuja.
kyllä sitä vielä ehtii.
 
jaa enpä tiedä.
oma 3,5 vuotias viettää parhaillaan pitkää aamua ja leikkii tuossa leikkejään...
onneksi meille on tämä mahdollista.
juuri mietin, että onpas ihanaa kun lapsi saa viettää vapaita ja kiireettömiä aamuja.
kyllä sitä vielä ehtii.

Hyvä, että sait tällä aloituksella kiillotettua kruunuasi. On meilläkin lapsella kiireettömästi aamut. Lapsi on vielä leikkimässä kotona, mutta sen itkun perusteella, mikä tuli lähtiessäni töihin on itkua odotettavissa päiväkodissakin.
 
Itkeekö se lapsi sitten kovasti siellä päiväkodissakin? Monestihan se itku aika äkkiä loppuu kun äiti/isä lähtee töihin ja lapsi alkaa leikkiä tms.

Onko lapsi miten pitkään ollut päiväkodissa? Vaikka päiväkodin aloitus menisi kivasti ilman itkuja, voi itkut alkaa sitten kun lapsi huomaa, että tämähän on nyt tosiaan "lopullista" eikä mikään hetken kestävä vaihe. Onko päiväkodissa sattunut jotain?

Sinuna puhuisin nyt päiväkodin työntekijöiden kanssa ja voithan kysellä lapseltakin että mikä siinä päiväkodissa noin harmittaa! Hyvä, että kuitenkin itse puhut päiväkodista positiiviseen sävyyn, se on todella tärkeää ja unohtuu monesti vanhemmilta!
 
[QUOTE="vieras";25502911]varmasti ohimenevä vaihe, on lomalla oppinut, että on muitakin tapoja viettää päivä, kuin päiväkodissa. Kyllä se siitä tasaantuu![/QUOTE]

Näinpä juuri, meillä pojalla myös noita kausia, välillä.
 
[QUOTE="vieras";25502856]Eiköhän pienten lasten paikka ole kotona. Me kituutellaan miehen pienellä palkalla ja lapsilisillä, mutta kyllä se on sen arvoista.[/QUOTE]

:laugh::laugh::laugh:
 

Similar threads

Yhteistyössä