tutista vieroittaminen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Wilma
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Wilma

Jäsen
05.12.2004
64
0
6
Meillä on tyttö 1v 11 kk. Nyt pitäisi ensikuussa jättää tutti pois ja minua hirvittää nukkumaan meneminen. Tytölle tutti on todella tärkeä ja pelkään että yöt menee pelkäksi huudoksi. Päivällä tuttia ei kaivata mutta nukkuessa on todella tärkeä. Kertokaa kokemuksianne ja keinoja miten vieroittaminen kävisi kaikkein helpoimmin.
 
Älä anna tuttia. Minäkin luulin, että poika on kasvanut tuttiin, kun nukkumaan meni. Mutta sitten se vain unohtui, kun en antanut. Poika oli 1v8kk. Päikkäreille meni, huusi varmaan reilu puoli tuntia, mutta en antanut.. silittelin ja juttelin ja pidin sylissä. Sit se viimein nukahti, nukkui vaan tunnin verran. Illalla huusi enää vain vartin ja nukahti. Ilmeisesti lyhyiden päiväunien vuoksi. Ja siinäpä se. Parina päivänä vielä kysyi tuttia käsi ojossa ja vähän saattoi naamaa mutristaa, mutta eipä muuta.

Kokeile ensin kertalaakia. Jos käy liian vaikeaksi, niin sitten vaikka sitä palasen leikkaamista tutista tms. Mutta kyllä se voi käydä helpostikin.
 
Mä kanssa nyt pääsiäisenä otin pojalta tutin pois, täyttää ens kuussa 2v. Aattelin että ei varmaan nukahda ikinä mut varmaan parina iltana huuteli enemmän ja nyt nukahtaa jo ihan hyvin sekä päikkäreille että yöunille. Meilläkin oli jo aika pitkään tutti vain nukahtamisvaiheessa käytössä eli päivisin tutin syöminen oli kiellettyä..Mutta kyllä se siitä! Kyllä se vieläkin joka kerta sitä tuttia kyselee mutta eiköhän se pian unohdu! :D Tsemppiä tutittomuuteen!
 
Tyttö oli jotain 1v 3kk kun ei enää päivisin muistanut tuttia kysellä juurikaan ja niinpä kokeilin nukuttaa yöunille ilman. Ei hoksannut pyytää sitä vaikka tutti-sanan osasi. Kiekkas ja kääntyili varmaan puoli tuntia (tutin kanssa nukahti nopeammin) mutta nukahti lopulta. Ja siihen loppui tutittelu. Hän ei tainnut kertaakaan kysyä tutista mitään mutta olemuksesta näki että jotain puuttui.
 
Tyttö oli jotain 1v 3kk kun ei enää päivisin muistanut tuttia kysellä juurikaan ja niinpä kokeilin nukuttaa yöunille ilman. Ei hoksannut pyytää sitä vaikka tutti-sanan osasi. Kiekkas ja kääntyili varmaan puoli tuntia (tutin kanssa nukahti nopeammin) mutta nukahti lopulta. Ja siihen loppui tutittelu. Hän ei tainnut kertaakaan kysyä tutista mitään mutta olemuksesta näki että jotain puuttui.
 
Meillä tyttö rupesi puhumaan että tutit maistuu pahalle, oli n. 1v6kk(pari kuukautta sitte). Tutia meillä tarvittiin silloin enää illalla nukkumaan mennessä ja joskus yöllä heräsi huutamaan ja oli vailla tutia. Ostettiin sitten kaupasta uudet tutit mutta neitipä ei enää huolinutkaan niitä. Olivat tietysti eri makuiset kuin entiset. Arvelin sitten että kun entiset olin kerran viskannut jo roskiin niin ollaan sitten ilman. Ensimmäisenä iltana vähä kitisi ja halusi entistä pahan makuista tutiaan mutta selitin ettei sitä enää ole kun heitin roskikseen. Siihen se sitten vain jäi. Ei ollut meillä sen kummempi tapaus. Muutama ilta meni vähä kysellessä. Luulin että olisi ollut paljon vaikeampi vierottaa mutta tavallaan tyttö vierottautui itse.
 
Meillä pojan kohdalla auttoi pieni tarina, mihin tutti oli annettu. Ikää oli silloin vajaa 2v. Kertaakaan ei itkenyt tutin perään, kun uskoi sen todella olevan nyt pupu vauvalla. Neuvolassa sanottiin tarinoiden menevän hyvin läpi juuri tässä iässä ja ainakin meillä se toimi =)
 

Yhteistyössä