vierailija
Mikä on "isoiso"? Isosisko?Kyllä romanikin on maahanmuuttajataustainen. Tekijän isoiso ei välttämättä puhunut edes suomea (tai ruotsia) äidinkielenään.
Mikä on "isoiso"? Isosisko?Kyllä romanikin on maahanmuuttajataustainen. Tekijän isoiso ei välttämättä puhunut edes suomea (tai ruotsia) äidinkielenään.
Isoisä.Mikä on "isoiso"? Isosisko?
Ok, Täytyy olla sit hurjan vanha isoisäIsoisä.
Ehkä uhri oppii tulevaisuudessa suhtautumaan eri tavalla tiettyihin ihmisryhmiin ja välttää siten joutumasta uhriksi toistamiseen. Tätä tapahtunutta rikosta ei mikään tietenkään tee tyhjäksi. Toisaalta sekin voi auttaa, että ymmärtää olleensa järjestäytyneen rasistisen rikoksen uhri. Ettei väkivalta ollut sattumanvaraista.Mutta on sillä sinulle merkitystä, mistä pahoinpitelijä on kotoisin? Muuttaako se uhrin kannalta mitään? Jos, niin miten?
Vielä 1950-luvulla oli ihan tavallista, että romanilapsen äidinkieli oli romanikieli. Eli isoisä voi olla vaikka 72-vuotias. Onko se nyt sitten hurjan vanha?Ok, Täytyy olla sit hurjan vanha isoisäToki voihan olla kyse ruotsinkielisestä, mutta usein monet heistä osaavat käsittääkseni sekä suomea että ruotsia.
![]()
Suomen romanit – Wikipedia
fi.wikipedia.org
Mutta on sillä sinulle merkitystä, mistä pahoinpitelijä on kotoisin? Muuttaako se uhrin kannalta mitään? Jos, niin miten?
No mä voin sen verran kertoa, että tuo porukka koostui kaikenlaisista taustoista tulevista nuorista, ei suinkaan yksinomaan pelkästään maahanmuuttajataustaisista (kuten joku täällä väitti vasten parempaa tietoa), eikä romaneista eikä pelkästään ns. kantasuomalaisista. Nämä nuoret kun ovat tottuneet olemaan keskenään tekemisissä, niin hyvässä kuin pahassa. Tässä tapauksessa porukka on varsin levotonta ja ilmeisesti lastenkotitaustaisiakin on.Ehkä uhri oppii tulevaisuudessa suhtautumaan eri tavalla tiettyihin ihmisryhmiin ja välttää siten joutumasta uhriksi toistamiseen. Tätä tapahtunutta rikosta ei mikään tietenkään tee tyhjäksi. Toisaalta sekin voi auttaa, että ymmärtää olleensa järjestäytyneen rasistisen rikoksen uhri. Ettei väkivalta ollut sattumanvaraista.
Joo, niitä siellä just näkeekin. Käytännössä enemmistönä. Itsekin pelottaa liikkua siellä ja iltasella en mene koskaan yksin keskustaan, vaikka olen neljänkymmenen..Turkulaisten kannattaisi ottaa mallia rauhaa rakastavista maahanmuuttajista.
Valehtele vähemmän.Joo, niitä siellä just näkeekin. Käytännössä enemmistönä. Itsekin pelottaa liikkua siellä ja iltasella en mene koskaan yksin keskustaan, vaikka olen neljänkymmenen..
Kaupallinen yhteistyö: Storytel