Turkulaiset, mitä voisi tehdä lasten 3,5v ja 2v Turussa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Tamperelainen"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

"Tamperelainen"

Vieras
Ollaan tammikuun lopussa tulossa Caribia kylpylään lasten kanssa kahdeksi yöksi. Olisi kiva käydä myös jossain kivassa paikassa Turussa? Mitä suosittelisitte, lapset aika pieniä?
 
Se mitä kannattaa tehdä on palata takaisin Tampereelle..

No ei.Mä itse asun Turussa,mutta jotenkin aina kun näitä kysellään niin en keksi mitään tekemistä kyllä pienille.Siis sellaista mikä olisi nyt niin kovin erikoista juuri Turussa.Samat hoplopit sun muut täällä on kuin muuallakin.Ei täällä ole muuta erikoista kuin Linna ja Tuomiokirkko ja ne ei taida kumpikaan noin pieniä lapsia juuri kiinnostaa.Talvella muutenkin on tosi vähän mitään.Kesällä suosittelisin kyllä Zoolandiaa,joka on Liedossa.En tiedä onko Logomossa vielä tänä vuonna jotain vai oliko vain viime vuonna.Siellä kuitenkin oli se tuli-näyttely,josta meidän lapset tykkäs kovasti.
 
Hmm..tuo logomon näyttely voisi olla kiinnostava, kiitos vinkistä! Olis tosiaan kiva käydä jossain muualla kuin hoplopeissa. Entä linna? Onko se talvella auki?
 
Turun linna on kiva mutta voi olla vähän hankala noin pienten kanssa. Linna on iso ja siellä on julmetusti portaita. Asutaan Turussa ja koskaan alle kahden tunnin ei keretä linnasta ulos :D. Jos viikonlopuksi osuu käynti niin lasten liikunnan ihmemaa Kupittaan urkkahallissa on kiva. Biologinen museo on meidän muksujen mielestä ollut kiva, kuten myös kasvitieteellinen puutarha. Ja jos keli on kiva niin edelleen se Seikkailupuisto.
 
Eipä tule kauhesti mitään mieleen. Kulttuuripääkaupunkivuosikin meni jo, eli eipä ole enää Logomossa näyttelyä.

Käytiin ennen joulua Turun linnassa 3-vuotiaan kanssa ja silloin ainakin siellä meni lapsille suunnattu Tonttu-ukon kierros. Oli kiva, luultavasti vastaavia menee näin joulun jälkeenkin. Ainakin Pikkuritarijuttuja siellä on välillä. Katso nettisivuilta ;)

Jos ilma on kaunis, ja haluaa ulkoilla, voisi Seikkailupuisto olla kiva, vaikka vähän kesäpaikka onkin. Siellä sisätiloissa on aika usein varsinkin arkisin päiväsaikaan kaikenlaista avointa pikkutapahtumaa, arkartelua, temppukoulua, nukketeatteria tms.
 
[QUOTE="vieras";25369879]Turun linna on kiva mutta voi olla vähän hankala noin pienten kanssa. Linna on iso ja siellä on julmetusti portaita. Asutaan Turussa ja koskaan alle kahden tunnin ei keretä linnasta ulos :D. Jos viikonlopuksi osuu käynti niin lasten liikunnan ihmemaa Kupittaan urkkahallissa on kiva. Biologinen museo on meidän muksujen mielestä ollut kiva, kuten myös kasvitieteellinen puutarha. Ja jos keli on kiva niin edelleen se Seikkailupuisto.[/QUOTE]

Oi, paljon kivoja vinkkejä joita en tullut ajatelleeksi. Iso kiitos!
 

Yhteistyössä