Mites suomenruotsalaiset/ahvenamaalaiset osaa suomea?
Jos et ole tietoinen, niin heidän ei tarvitse osata. Vapaaehtoinen suomen opiskelu on kuitenkin suosittua.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Mites suomenruotsalaiset/ahvenamaalaiset osaa suomea?
Kuulostaa hurjalta. Tiedätkö tällaisia tapauksia siis?
Ja sama kysymys; montako tällaista tapausta tiedossasi on?
Vai onko kyseessä entisen puoluesihteerinne toteanus, "ei sen ole väliä onko se totta vai ei koska näin nämä asiat nyt vaan koetaan".
Jokseenkin jokainen kantasuomalainenkin muuten tarvitsee oikeudenkäyntiin avustajaa...
Arvostelijan osa on helppo sikäli, että eitarvitse tietää mistään mitään ja kuitenkin voi sanoa mielipiteensä ja arvostella.
Tuossa Saran pahoinpitelyjutussa äiti tarvitse tulkkia, vaikka oli asunut Suomessa 30 vuotta. Varmasti on myös muitakin tapauksia.
Ok. Joo ei ole kyllä kotoutuminen todellakaan onnistunut.
Kaksikielisyys ei siis sittenkään ele rikkaus.Jos et ole tietoinen, niin heidän ei tarvitse osata. Vapaaehtoinen suomen opiskelu on kuitenkin suosittua.
Se säästää rahaa ja pakottaa ottamaan enemmän vastuuta omista tekemisistään. Jos minä joutuisin oikeuteen Thaimaassa tai Venäjällä eikä tulkkausta olisi tai englannilla pärjäisi, palkkaisin itselleni tulkin. Tosin olen täysin valmis kyllä antamaan ulkomaalaisille erivapauksia tässä eli että turisti saisi sen tulkin käyttöönsä, mutta jos ihmisellä on pysyvä oleskelulupa tai peräti kansalaisuus, pitäisi kieltä myös osata. Tulkin vaatiminen siinä tilanteessa on märkä rätti vasten yhteiskunnan kasvoja.Ja toi on jotenkin hyvä juttu koska...?
Suurlähetystön/konsulaatin kautta vai tuomioistuimen palkkaamana?"Ulkomailla" on aika laaja käsite. Onko sinulla antaa esimerkkejä?
Eräs ystäväni on toiminut tulkkina suomalaisille maassa, jossa asuu, hyvinkin monesti.
Ja tässä tapauksessa nimenomaan 30 vuoden asumisesta.Oli puhe kolmen vuoden asumisesta ja 30 vuoden asumisesta. Siinä on vissi ero.
Kaksikielisyys ei siis sittenkään ele rikkaus.
No sittenhän pakkoruotsi voidaan tehdä vapaaehtoiseksi.No onhan se, kun niin moni haluaa opiskella vapaaehtoisesti.
No sittenhän pakkoruotsi voidaan tehdä vapaaehtoiseksi.
Oman äidinkielen opiskelun pitäisi olla pakollista sikäli kun kyseessä on maan virallinen kieli. Kaikki muut kielet, so. vieraat kielet, pitäisi olla vapaasti valittavissa. Esimerkiksi niin, että jokaisen oppilaan pitäisi lukea kahta vierasta kieltä.En kannata pakollista yo-ruotsia, mutta muuten kyllä. Muutenhan pitäisi myös suomen kielen opiskelusta tehdä vapaaehtoista.