Tulisitko toimeen 1.17 euron tuntipalkalla?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja minä en tulisi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

minä en tulisi

Vieras
"Säälimätöntä k*setusta" - Liksa 1,17e/tunti
26.11.2010 06:28


Monet ulkomaalaiset tekevät töitä naurettavan pienillä liksoilla Suomen rakennustyömailla.

Rakennusliiton Uudenmaan toimisto on havainnut tarkastuksissaan, että rakennuksilla huhkitaan jopa euron ja 17 sentin tuntiliksalla.

-Tällainen tapaus oli virolaisella miehellä, kun pyysimme häntä näyttämään työtodistuksen, Rakennusliiton Uudenmaan aluetoimiston pomo Vilppu Oikarinen kertoo IS:lle.

Oikarisen mukaan on vaikea käsittää, miten joku voisi elää Suomessa tällaisella palkalla. Onkin mahdollista, että tämän palkan ohi miehelle on maksettu vielä jotain rahaa pimeänä verottajan ohi.

Oikarisen mukaan rakennusalan minimipalkka Suomessa on 9,5 euroa tunnilta. Tämä maksetaan siis ammattikoululaiselle kesätöistä.

Virolaisille maksetaan hänen mukaansa tyypillisesti 10 euroa tunnilta - mikä on liian vähän kokeneelle ammattimiehelle.

Virolaisten ja puolalaisten lisäksi tuoreita tulokkaita suomalaisilla rakennustyömailla ovat slovakialaiset.

Kun urakat ketjutetaan ulkomaisille alihankkijoille, jotka eivät noudata lakeja, keräävät suurimmat suomalaisfirmat rahallisen hyödyn. Rehellisin keinoin ei enää pärjää.

- Ulkomaisia aliurakoitsijoita kusetetaan säälimättä ja ne jäävät usein maksumiehiksi pääurakoitsijaa vastaan.

Oikarisen mukaan maksupostit maksetaan niin jälkijättöisesti suomalaisillekin aliurakoitsijoille, että monet menevät konkurssiin, ja palkat maksetaan palkkaturvasta veronmaksajien piikkiin.
 
Saan kotihoidontukea perusosan ja firma vetää miinusta näin aluksi varmaan ens vuodenkin. En taida saada noinkaan paljoa palkkaa. Kaikki on suhteellista.

Ei sillä että hyväksyisin, mutta ei suomalaisille raksahommat edes kelpaa. Maksaisivat parempaa palkkaa ulkomalaisille niin suomalaiset voi jatkaa kortistossa makaamista hyvillä mielin.
 

Yhteistyössä